Ekonomické informace 18. 10. 2004

Úrokové sazby u hypoték zbrzdily svůj růst. Mlékárny, zpracovatele červeného masa a zvěřiny budou od dneška kontrolovat inspektoři Evropské unie. Český statistický úřad zveřejní výsledky maloobchodu za srpen. ČEZ se pokusí proniknout na další trh na Balkáně - tentokrát na rumunský.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Úrokové sazby u hypoték zbrzdily svůj růst. Jejich průměrná hodnota se sice v září zvýšila o desetinu procenta, ale ve srovnání s předchozím měsícem to není tak dramatické zdražení. Tzv. Fincentrum hypoindex se vyšplhal na 5,05 procenta. Analytikům tedy nevyšly odhady rychlejšího zdražování hypotéčních úvěrů, kvůli zvyšování úrokových sazeb Českou centrální bankou. Podle manažera Fincentra Jiřího Louthana to způsobily nejrůznější zvýhodněné akce, které ale dlouho nevydrží.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Louthan: Úrokové sazby u hypoték

Mlékárny, zpracovatele červeného masa a zvěřiny budou od dneška kontrolovat inspektoři Evropské unie. Podle mluvčího ministerstva zemědělství Martina Severy mají inspektoři v plánu navštívit hlavně střední Čechy, Prahu a Plzeňsko. Nevylučuje ale kontroly ani v jiných místech.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Severa: Inspekce z Bruselu

Inspektory budou zajímat hygienické předpisy nebo například evidence dobytka. Podle Severy se vyslanci Evropské unie zdrží do 22. října.

Růst maloobchodních tržeb v srpnu meziročně zrychlil o jedno promile na 3,1 procenta. Odhaduje to alespoň hlavní ekonomka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Za rychlejším růstem stojí podle ní menší počet pracovních dní. Přesnou statistiku toho, jak se plnily pokladny obchodníků v srpnu, má dnes zveřejnit Český statistický úřad.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Šichtařová: Maloobchodní tržby

ČEZ se pokusí proniknout na další trh na Balkáně. Poté, co v polovině července zvítězil v privatizaci trojice distribučních firem v Bulharsku, podá dnes nabídku ke koupi dvou distributorů v Rumunsku. Electrica Oltenia a Eletrica Moldava mají dohromady sice necelé tři miliony zákazníků, podle mluvčího firmy Ladislava Kříže je lákavý celý rumunský trh: je větší než náš a čeká se, že bude růst. Výši nabídky ale Kříž odmítl komentovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Kříž: ČEZ láká rumunský trh

Ke konkurentům ČEZ by měly patřit čtyři zahraniční společnosti - řecká, německá, španělská a americká. Rumunská vláda vybere vítěze tendru zřejmě do konce roku.

Po ostré kritice úsporných plánů a zejména masivního propuštění v Opelu mateřský americký koncern General Motors ustupuje v krátkodobých cílech. Dlouhodobě ale automobilku čeká zásadní restrukturalizace ve prospěch nových členských zemí EU. Jak dodává berlínský zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský, v nejbližších dvou letech sice neskončí v Německu žádný provoz Opelu, ale chce vedení amerického koncernu ročně uspořit půl miliardy eur a snížit produkci o 200 tisíc vozů.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský: General Motors

Marika Táborská, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme