Ekonomické informace 18. 10. 2005

Benzin za poslední týden zlevnil o 15 haléřů na litr, o dalším vývoji cen rozhodne nový blížící se hurikán v USA. Společnost Benteler Automobiltechnik otevřela nový závod v Rumburku. Český statistický úřad dnes bude informovat o tom, jak v srpnu rostly maloobchodní tržby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Benzin za poslední týden zlevnil o 15 haléřů na litr. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 se tak momentálně prodává za průměrných 32 korun a 16 haléřů. Nejvýrazněji, zhruba o dvacetník, se cena benzinu snížila ve východních, západních a jižních Čechách. Důvod zlevňování pohonných hmot je přitom jasný - výrazný pokles cen ropy, ke kterému došlo v posledních týdnech.

Jestli benzín bude zlevňovat i dále, o tom podle hlavního ekonoma Volksbank CZ Vladimíra Pikory rozhodne nový blížící se hurikán. Pokud by totiž opět zasáhl rafinérie v Mexickém zálivu, mohl by se opakovat scénář, který následoval po hurikánu Katrina.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pikora: Ceny benzinu

Automobilový průmysl se v Česku neustále rozrůstá. Další, už čtvrtou továrnu u nás otevřela společnost Benteler Automobiltechnik, jeden z největších mezinárodních dodavatelů pro automobilový průmysl. Do svého nového závodu v Rumburku v Ústeckém kraji firma investovala více než 1,5 miliardy korun a podle mluvčí agentury Czech invest Jany Víškové dá v regionu práci asi 350 lidem.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Víšková: Nová továrna v Rumburku

Český statistický úřad dnes bude informovat o tom, jak v srpnu rostly maloobchodní tržby. Podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka se výsledky obchodníků oproti červenci zlepšily. Zatímco v červenci rostly maloobchodní tržby tempem 1,6 procenta, v srpnu se tempo růstu podle Vejmělka zrychlilo na úroveň kolem čtyř procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Vejmělek: Maloobchodní tržby

Posilování role odborů v novém návrhu zákoníku práce není adekvátní, prohlásil guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Podle něj se centrální banka z velké části ztotožnila se stanoviskem legislativní rady vlády, která některé pasáže označila dokonce za protiústavní. Odbory s Tůmovým prohlášením nesouhlasí a šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch ho označil za klišé.

Společnost Delta Pekárny rozšířila výrobní základnu i do Polska, když získala 50procentní akciový podíl ve varšavské společnosti Nowakowski Piekarnie. Zbývajících 50 procent akcií odkoupila belgická společnost Vanelor, s níž Delta Pekárny společně vlastní českou firmu Delta Frozen Products.

Vedení Moravskoslezského kraje nabídlo náhradní pozemky majitelům půdy v Nošovicích na Frýdecko-Místecku, kde chce kraj vybudovat strategickou průmyslovou zónu. Předseda nošovického družstva vlastníků Jiří Vícha se k nabídce nechtěl vyjádřit s tím, že ji zemědělci musejí nejprve prozkoumat.

Jihomoravský kraj získal od Evropské investiční banky úvěr 1,2 miliardy korun. Půjčka umožní kraji spolufinancovat projekty, na které v příštích letech dostane peníze z fondů Evropské unie. Termín čerpání je do roku 2008 a celá půjčka má být splacena do roku 2018.

Evropský výrobce letadel Airbus hodlá zadat větší část výroby svých letadel zahraničním společnostem. Tento krok má podpořit růst společnosti. Na smluvní výrobce by se tak mělo přesunout až 70 procent produkce.

Tabákové firmy nemusí vládě Spojených států platit objemnou pokutu 280 miliard dolarů. Nejvyšší soud USA výši pokuty neschválil. Vláda chce udělit trest za to, že koncerny tajily před veřejností informace o škodlivosti kouření.

Martin Hromádka, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme