Ekonomické informace 18. 2. 2005

Podnikatelé v cestovním ruchu si mezi sebe mohou rozdělit až 840 milionů korun z fondů Evropské unie. Společnost CE Wood zažalovala u krajského soudu státní podnik Lesy České republiky. Možná, že to na vlastní kapse nepociťujete, ale objem peněz domácností, které mohou investovat se zvyšuje. Jenom za loňský rok naorstl o 8 procent, tedy o devadesát miliard korun. Borussia Dortmund oznámila, že je v existenční a finanční krizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Podnikatelé v cestovním ruchu si mezi sebe mohou rozdělit až 840 milionů korun z fondů Evropské unie. Právě dnes mají poslední možnost přihlásit se na ministerstvu pro místní rozvoj se svými projekty. Ty se musí týkat výstavby lázeňských nebo kongresových hotelů nebo sportovní infrastruktury. Podle ministra Jiřího Paroubka uhradí Evropská unie některým projektům až 50 procent veškerých nákladů. O přidělení peněz rozhodne ministerstvo během několika příštích týdnů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Paroubek o dotacích

Společnost CE Wood zažalovala u krajského soudu státní podnik Lesy České republiky. V žalobě se domáhá platnosti smluv, které s podnikem uzavřela a chce i náhradu škody za to, že jí Lesy bránily ve výkonu práv a povinností. Do včerejška mohli podávat zájemci o zákazky ve státních lesích nabídky do výběrového řízení. Sešlo se jich šest stovek. Ve hře jsou pětileté kontrakty na obhospodařování 12 procent státních lesů. Ovšem lesnické firmy nejsou s dosavadním průběhem tendru spokojeny. Podle ředitele společnosti CE Wood Václava Šebka je výběrové řízení nestandardní a neprůhledné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Václav Šebek o výběrovém řízení

To ale není pravda, tvrdí podnik Lesy České republiky ústy mluvčího Lubomíra Šálka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lubomír Šálek o lesích

Možná, že to na vlastní kapse nepociťujete, ale objem peněz domácností, které mohou investovat se zvyšuje. Jenom za loňský rok naorstl o 8 procent, tedy o devadesát miliard korun. Přesto patří Češi spíše k těm konzervativnějším investorům, kteří nemají rádi riziko, ovšem ale pak také nemohou čekat příliš vysoký zisk. Ideálním investičním nástrojem se tak pro ně stávají zajištěné fondy, které získávají na oblibě právě kvůli nízkému riziku ztráty. Lidé přestávají mít zájem o termínované vklady, kvůli nízkým úrokům a dávají raději přednost stavebnímu spoření a pensijnímu připojištění. Nejnovější průzkum tak podle Jana Herzmanna z agentury Factum Invenio potvrzuje, že se naše investiční chování přece jen mění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Herzmann o investicích

A dnešní ekonomické informace skončíme zprávou, která patří jak do ekonomické, tak sportovní rubriky. Borussia Dortmund oznámila, že je v existenční a finanční krizi. Stalo se tak po krachu jednání s investory a neúspěšném pokusu získat překlenovací bankovní úvěr. Borussia je předlužená a další ztráty jí hrozí do konce roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Šťáhlavský o krizi v Borussii

Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme