Ekonomické informace 18. 3. 2005

Konec letošní zimy přinesl energetickým firmám růst tržeb za vyšší prodej elektřiny i zemního plynu. Veřejný dluh České republiky se letos podle ekonomů zvýší z původního bilionu o 100 miliard. Osobní automobil má v České republice šest domácností z deseti. Obchodníci vyvezli v loňském roce o tři procenta více chmele. Evropský komisař pro obchod Peter Mandelson slíbil českému ministru průmyslu Milanovi Urbanovi, že komise bude všemožně pomáhat v úsilí, změnit diskriminační obchodní politiku Íránu vůči České republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

plynový hořák | Foto: MORA Moravia, a. s.

Konec letošní zimy přinesl energetickým firmám růst tržeb za vyšší prodej elektřiny i zemního plynu. Pomohl jim především konec února a začátek března s tuhými mrazy. Růst nákladů na energie tak v domácnostech stále stoupá. Potvrdil to průzkum Českého statistického úřadu. Nejvíce vydají na paliva a energie domácnosti v Praze - více než 28 tisíc korun ročně, nejméně - necelých 22 tisíc v pardubickém kraji. Podle Josefa Vláška z Českého statistického úřadu činí výdaje na energie největší položku nákladů na bydlení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Josef Vlášek o nákladech na energie

Veřejný dluh České republiky se letos podle ekonomů zvýší z původního bilionu o 100 miliard. Způsobí to podle nich pokračující zadlužování vlády. Ministerstvo financí by mělo dnes zveřejnit odhad výše vládního deficitu a dluhu na rok 2005.

Osobní automobil má v České republice šest domácností z deseti. Vyplývá to z šetření, jehož výsledky dnes zveřejnil Český statistický úřad. Vybavenost vozy je vyšší na venkově než ve městech.

Obchodníci vyvezli v loňském roce o tři procenta více chmele. Snížil se sice podíl vývozu surového chmele, vyšší zájem ale byl o zpracovaný chmel ve formě chmelových granulí. Největším odběratelem je tradičně Japonsko, loni se podílelo na exportu více než 35 procenty.

Evropský komisař pro obchod Peter Mandelson slíbil českému ministru průmyslu Milanovi Urbanovi, že komise bude všemožně pomáhat v úsilí, změnit diskriminační obchodní politiku Íránu vůči České republice. Íránská vláda dala Česko na černou listinu kvůli perskému vysílání Radia Svobodná Evropa/Radio Fardá a zakazuje svým podnikatelům s ním obchodovat. Potvrdil to náměstek ministra Martin Tlapa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Tlapa o listině

Zástupci České republiky také v Bruselu slíbili, že budou sledovat dovoz textilu z Číny a v případě, že by skokově rostl, přijmou ochranná opatření, které by chránilo trh Evropské unie i České republiky.

Ceny ropy se stále šplhají nahoru. Nová rekordní maxima jsou nad 57 dolary za barel, a to i přestože se kartel exportérů OPEC ve středu dohodl na dalším zvýšení těžebních kvót. Analytici se obávají, aby současná úroveň ceny ropy do budoucna nesnížila ekonomický růst. Ceny benzínu u nás se ale stále drží na úrovni mírně přes 25 korun za litr.

Evropská komise prostuduje stížnost společnosti Mittal Steel proti vyloučení z privatizace ostravské hutní firmy Vítkovice Steel. Zatím však podle zdroje z Evropské komise není zřejmé, na jaké porušení pravidel si vlastně Mittal stěžuje. Společnost rovněž míní podat návrh na vydání předběžného soudního opatření k zastavení privatizace Vítkovice Steel a dokonce zvažuje zahájit arbitráž proti České republice.

Eva Hanzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme