Ekonomické informace 18. 4. 2002

Zadlužení státu znovu výrazně vzrostlo. Prodej Zetoru Brno se opět odkládá. Elektrárenské společnosti ČEZ se během loňského roku podařilo o více než čtvrtinu navýšit čistý zisk. Asociace obchodníků s cennými papíry vyloučila ze svého středu makléřskou firmu KTP Quantum. Vývozci požadují po vládě a centrální bance, aby zasáhly proti silné koruně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Zadlužení státu znovu výrazně vzrostlo. Vyplývá to z vládou schváleného návrhu státního účtu za minulých rok. Podle náměstka ministra financí Eduarda Janoty celkový hrubý veřejný dluh, včetně státu, zdravotních pojišťoven, obecních rozpočtů a mimorozpočtových fondů vloni přesáhl 400 miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Janota - veřejný dluh

Prodej Zetoru Brno se opět odkládá. Vláda své jednání o brněnském výrobci traktorů přerušila kvůli nepřítomnosti klíčových ministrů: financí a průmyslu. Kabinet měl posoudit jako jedinou nabídku slovenské společnosti HTC Holding. Jak připomíná Vladan Dokoupil, ostatní zájemci odpadli během výběrového řízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Dokoupil - prodej Zetoru

O více než čtvrtinu se podařilo elektrárenské společnosti ČEZ navýšit během loňského roku její čistý zisk. Ten přesáhl 9 miliard korun a na daních tedy firma odvedla více než čtyři miliardy. Společnosti se také podařilo o 1 a půl procenta zvýšit podíl na trhu. Celkovou domácí poptávku po elektřině teď kryje z téměř 59 procent.

Makléřská firma KTP Quantum dostala další ránu. Asociace obchodníků s cennými papíry ji totiž vyloučila ze svého sdružení. Kauzou zkrachovalé makléřské společnosti se začala zabývat také policie. KTP Quantum, do kterého vložilo více než 2 miliardy korun asi 30 tisíc lidí, je navíc od března v konkursu. To byl také hlavní důvod pro vyloučení této firmy z našeho sdružení, vysvětlil viceprezident asociace Martin Kozumplík.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kozumplík - vyloučení KTP Quantum

České ekonomice prý hrozí kolaps. Tvrdí to skupina vývozců ze všech odvětví našeho průmyslu, která žádá centrální banku a vládu, aby zasáhly proti silné koruně. Příliš rychle rostoucí kurs totiž exportéry znevýhodňuje a snižuje jejich zisky. Podle prezidenta Hospodářské komory Zdeňka Somra se vývozci shodují na tom, že centrální banka musí zasáhnout. Jinak budou požadovat odstoupení bankovní rady. Podrobnější informace o požadavcích vývozců vám nabídneme v dnešním Ekonomickém magazínu, který ČRo 1 - Radiožurnál vysílá ve čtvrt na deset.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme