Ekonomické informace 18. 4. 2005

Česko ve Světové bance povýšilo mezi vyspělé ekonomiky. Někteří ekonomové považují za reálné, že centrální banka koncem dubna opět sníží úrokové sazby. Současná vnitropolitická situace českou korunu nijak neznepokojuje. Sdružení obrany spotřebitelů upozorňuje na vysoké poplatky v českých bankách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Česko ve Světové bance povýšilo mezi vyspělé ekonomiky. K historickému kroku došlo ve Washigtonu na jarním zasedání Světové banky. Po Slovinsku je tak naše země druhou ze střední a východní Evropy, která byla oficiálně vyřazena ze skupiny rozvojových států. Informuje náměstek ministra financi Tomas Prouza, který se washingtonského zasedání zúčastnil.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Prouza: Graduace České republiky

Brněnský Zetor dnes obnovuje výrobu, kterou v pátek zastavili exekutoři. Podle zástupců Zetoru byla firma kvůli zásahu exekutora do počítačových systémů zcela paralyzována a nemohla realizovat výrobu v hodnotě přibližně deset milionů Kč. Veškeré informační systémy a technologie nezbytné pro fungování výroby firma už uvedla do chodu. Exekutoři do podniku přišli na základě lednového rozhodnutí soudu , který potvrdil, že Zetor z období privatizace dluží přes 200 milionů korun.

Někteří ekonomové považují za reálné, že Česká národní banka koncem dubna opět sníží úrokové sazby. Hlavní reposazba by tak mohla klesnout až na 1,75 procenta. Podle analytika Petra Dufka z ČSOB ale není ke snižování důvod, protože se ekonomice daří velmi dobře.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Dufek: Úrokové sazby

Podle analytiků se totiž mění tak rychle, že investoři raději čekají, až se informace začnou potvrzovat. Od pozměněné vlády navíc stejně nic významného nečekají. Nic převratného tak podle Analytika Daniela Kozla z Komerční banky v nejbližší době naši měnu nečeká.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Kozel: Vývoj koruny

Sdružení obrany spotřebitelů tvrdí, že banky si v naší zemi dovolují ke klientům mnohem víc, než jejich mateřské společnosti v cizině. Týká se to hlavně bankovních poplatků. Klienti ale mají možnost se bránit. Podnikatel Jaromír Volek vysoudil zpět poplatek od ČSOB, soud uznal, že se banka neoprávněně obohatila.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Volek: Neoprávněné bankovní poplatky

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme