Ekonomické informace 18. 6. 2001

Náklady na stavbu Temelína podle Ministerstva průmyslu a obchodu ještě nepřekročily hranici stovky miliard. Dnešní valná hromada společnosti Vítkovice rozhodne o snížení základního jmění a poté jeho zvýšení formou kapitalizace pohledávek. Společnost Contactel podala námitku proti svému vyloučení z tendru na zavedení internetu do škol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náklady na výstavbu jaderné elektrárny Temelín údajně nepřevyšují vládou schválenou hranici 98 miliard 600 milionů korun. Vyplývá to z odpovědi ministerstva průmyslu a obchodu sdružení Jihočeské matky. Ministerstvo tak chce vyvrátit informaci sdružení o tom, že rozpočet Temelína byl překročen o 4 miliardy korun.

Tento týden by měly České radiokomunikace vyplatit dividendu. Na jednu akcii připadne 395 Kč před zdaněním.

Výplatu dividend schválil i Český Telecom. Na jednu stokorunovou akcii vyplatí 7 korun 50 haléřů před zdaněním.

Ministr financí Jiří Rusnok odhaduje, že státní rozpočet by měl v letošním roce skončit schodkem o několik miliard korun nižším, než je schválených 49 miliard Kč. Předpokládá totiž, že se zlepší výběr daní a naopak sníží některé výdaje, zejména ztráta Konsolidační banky.

Bývalý ministr financí Pavel Mertlík zítra nastoupí do Raiffeisenbank jako hlavní ekonom. Bude mít na starosti zpracovávání základních studií, analýz a dalších podkladů pro strategické i operativní rozhodování banky.

Snížení základního jmění a poté jeho zvýšení formou kapitalizace pohledávek Konsolidační banky by měla schválit dnešní valná hromada společnosti Vítkovice. Tuto operaci předpokládá soudní vyrovnání s věřiteli, se kterým souhlasil soud na podzim minulého roku. Akcionáři mají podle finančního ředitele Vítkovic Zdeňka Šmejkala rozhodnout i o novém holdingovém uspořádání firmy.

Společnost Contactel podala v pátek oficiální námitku proti svému vyloučení z veřejné obchodní soutěže na zavedení Internetu do škol. Contactel tvrdí, že ministerstvo školství svým rozporným jednáním při otevírání obálek způsobilo netransparentnost a zmatečnost celého průběhu soutěže. Proto požaduje, aby soutěž byla v plném rozsahu zrušena.

Český Telecom chce dále vyjednávat s mobilními operátory o snížení propojovacích poplatků za hovory z pevné linky do mobilní sítě. Pokud se mu však nepodaří přesvědčit konkurenty, aby změnili své odmítavé stanovisko, požádá o zásah do cenových vyjednávání regulátora - tedy Český telekomunikační úřad. Potvrdil to generální ředitel Telecomu Přemysl Klíma.

O víkendu se dále zostřily ekonomické spory mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Pod kotel přiložili největší světoví výrobci letadel, když se v sobotu pohádali při zahájení aerosalonu ve Francii. Americký Boeing tam obvinil svého evropského rivala Airbus Industries z toho, že záměrně brání fúzi mezi General Electric a Honeywell International za 42 miliardy USD. Fúze se přiblížila kolapsu poté, co GE uvedl, že neučiní už žádné další ústupky Evropské komisi. Ta soudí, že fúze poškodí konkurenci - hlavně tu evropskou. Viceprezident Boeingu prohlásil, že pokud Evropská komise spojení zablokuje, vypuknou obchodní problémy. Americký prezident George Bush už v pátek komentoval se znepokojením překážky, které komise fúzi klade. Na druhou stranu Spojené státy kritizují protekci, které Vlády zemí Evropské unie poskytují Airbusu různými subvencemi - což také poškozuje konkurenci. Jako příklad uvádí finanční podporu projektu obřího letounu A 380, který chce Airbus vyrábět.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme