Ekonomické informace 18. 6. 2001

Hovoříme o vyplácení dividend Českých radiokomunikací i o valné hromadě Vítkovic. Všímáme si také rozhodnutí akcionářů kopřivnické Tatry o snížení základního kapitálu a rekordní inflace v zemích Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České radiokomunikace začaly vyplácet dividendy. Z patnáctimiliardového zisku rozdělí 12 miliard. A to tak, že 51 procent dostane FNM, 45 % si rozdělí další dva významní akcionáři Tele Danmark a The Bank of New York International Nominees. Minoritní akcionáři vlastní dohromady 4 procenta akcií. K drobným akcionářům patří i společnost Sokato, která zpochybnila platnost valné hromady a požádala soud o vydání předběžného opatření. Potvrdila to jednatelka společnosti Hana Továrková.

Rozhodnutí soudu o platnosti valné hromady by mělo být známo tento týden. Nicméně - jak říká mluvčí Českých radiokomunikací Dagmar Francková, výplatu dividend už začala.

Včerejší valná hromada Vítkovic nedopadla tak, jak si představoval management. Valná hromada vyměnila pět ze 12 členů dozorčí rady. Nová dozorčí rada by přitom podle neoficiálních zdrojů měla do konce června rozhodnout o tom, zda odvolá stávající představenstvo Vítkovic. Akcionáři rozhodli o tom, že část loňské účetní ztráty ve výši přes 9 miliard korun uhradí podnik z fondů. Neschválili navrhované snížení základního kapitálu formou snížení jmenovité hodnoty akcií:, navyšování jmění vydáním nové emise akcií, ani nevzali na vědomí plánovanou strategii dalšího rozvoje společnosti. Ředitel pro rozvoj a restrukturalizaci Vítkovic David Kostruh doufá, že o těchto bodech by mohla znovu jednat mimořádná valná hromada 10. července.

Akcionáři kopřivnické Tatry rozhodli o snížení základního kapitálu firmy z 5-ti na 2 miliardy korun. To by mělo přispět k vyrovnání ztrát z minulých let. Pro majitele to bude znamenat snížení nominální ceny akcií z 250-ti na 100 korun. Podle generálního ředitele Tatry Petra Urbana, to znamená pro akcionáře velké plus.

Připomenu, že Tatrovka se připravuje k prodeji. Zájemci o kapitálový vstup by měli své konečné nabídky odevzdat společnosti Odien do 29. června.

Evropská unie se potýká s rekordní inflací. Podle informací statistického úřadu Eurostat vykázalo v květnu 12 států Eurozóny průměrnou inflaci na hranici tří celých, 4 desetin procenta. Což je nejvyšší úroveň od roku 93, kdy Unie vznikla. Náš Bruselský zpravodaj Milan Fridrich proto předpokládá, že centrální banka nesníží úrokové míry.

O tom, jak rostoucí inflaci pociťují obyvatelé Eurozóny budeme hovořit v ekonomickém magazínu, který začíná v 9 hodin 15 minut.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme