Ekonomické informace 18. 7. 2002

Americká měna po dvou dnech prudkého pádu získala půdu pod nohama a americké akcie výrazně posílily. Projevilo se to i na kursu koruny, který se dostal na 29,55za dolar. Koruna dále oslabila i k euru, a to na 29,73.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dolary | Foto: Jan Rosenauer

Situace malých a středních podnikatelů by se měla zlepšit. Usiluje o to nový ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok. Firmy trápí špatná dostupnost úvěrů. Přestože jsou levné, banky váhají s jejich poskytováním. Podle Miroslava Ševčíka z Liberálního institutu by se malým a středním firmám mělo pomoci i jinak.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Ševčík: Střední firmy

Praha potřebuje nové tramvaje. Hlavní město proto vyhlásilo výběrové řízení na dodávku nových souprav. Jak potvrzuje mluvčí pražského Dopravního podniku Michaela Kuchařová, o kontrakt mají zájem všichni výrobci tramvají u nás.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kuchařová: Tramvaje

První tři nízkopodlažní tramvaje převzali od plzeňské Škody Dopravní technika zástupci amerického města Tacoma ze státu Washington.

Zástupci americké rozvojové agentury jednali v Pardubicích o možné spolupráci s tamním civilním letištěm. Ředitel pro Evropu Ned Cabot naznačil, že by americká strana mohla zajistit grant na studii proveditelnosti. Podle primátora Jiřího Stříteského Američany Pardubice zajímají i kvůli Synthesii, která už jeden grant získala, a za důležité považují rovněž to, že se město stává významným výrobcem počítačů.

Vyhlásit stávkovou pohotovost a v případě nutnosti i stávku jsou připraveny odbory Železáren Chomutov, které po zrušení konkursu Vrchním soudem v Praze znovu převzal subholding Z-Group Zdeňka Zemka. Důvodem by se mohlo stát propouštění současných 345 zaměstnanců či porušování uzavřené kolektivní smlouvy.

Revoluční změnu v systému prodeje automobilů schválila Evropská komise. Odmítla totiž prodloužit výjimku v prodeji aut, která umožňovala automobilkám mít výhradní prodejce, kteří nesměli prodávat jiné značky vozů. Podrobnosti má náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich: Výroba automobilů

Změny podmínek prodeje, distribuce a servisu automobilů schválené Evropskou komisí se u nás zřejmě před vstupem do EU významně neprojeví. Sdružení automobilového průmyslu také předpokládá, že i poté bude nutné vytvořit přechodné období, než budou podmínky plně přijaty.

Milan Kopp, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme