Ekonomické informace 19. 10. 2006

Provozovatelé nákladních aut nad 12 tun budou příští rok platit elektronické mýtné v průměru 4,05 korun za kilometr. Evropská komise chce do roku 2009 liberalizovat poštovní služby v EU. Ceny nemovitostí od začátku roku opět vzrostly, v průměru o šest procent. Téměř stovka chovatelů drůbeže požádala zemědělský intervenční fond o dotace, které jim mají nahradit ztráty způsobené ptačí chřipkou. Americký akciový index Dow Jones poprvé za dobu své existence překročil hranici 12.000 bodů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České bankovky a mince | Foto: Jan Rosenauer

Čtyři koruny a pět haléřů. To je částka, kterou za kilometr od začátku příštího roku zaplatí v průměru na mýtném kamiony nad 12 tun. Rozhodla o tom vláda s tím, že sazba mýtného bude různá podle toho, jestli kamion pojede ve dne nebo v noci, kolik bude mít náprav a také, jak bude plnit emisní limity. Řidiči nákladních aut tak za jízdu po dálnici budou moci zaplatit pouze 1,30 nebo naopak až 5 korun 40 za kilometr. Schválené sazby budou platit rok, poté je vláda znovu vyhodnotí.

Evropská komise chce v unii do roku 2009 liberalizovat poštovní služby. Znamená to, že by v průběhu příštích 3 let měl padnout poslední monopol státních pošt, který se vztahuje na zásilky do 50 gramů. Tato výjimka zatím platí i v České republice, která s jejím odstraněním počítá v nejzazším možném termínu.

Ceny nemovitostí od začátku roku opět vzrostly, a to v průměru o šest procent. V jednotlivých regionech se ale zvyšovaly různě. Nejvíce podle ředitele realitní kanceláře AAAbyty.cz Petra Illetška podražily ve Zlínském kraji.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Illetško: Ceny nemovitostí na Zlínsku

Druhým regionem, kde se ceny výrazně zvyšují, je Ostravsko. Tam jsou na trhu zároveň extrémně vysoké rozdíly v cenách jednotlivých lokalit. Například čtyřpokojový byt se dá pořídit za 400.000 korun, ale i za 2,5 milionu.

Celkem 97 drůbežářů požádalo Státní zemědělský intervenční fond o dotace, které jim mají nahradit ztráty způsobené ptačí chřipkou. Na pomoc chovatelům je určeno skoro čtvrt miliardy korun. Peníze, o které mohli poškození žádat do pondělka, se musí vyplatit do konce roku. Podle mluvčího fondu Viléma Frčka je peněz na odškodnění dost. Fond teď žádosti zpracovává.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Frček: Žádosti o odškodnění

Pražská burza chce na trh uvést další finanční derivát, takzvaný warrant. Warranty majiteli dávají právo koupit nebo prodat k určitému termínu nebo během dané doby cenné papíry za předem stanovenou cenu. Podle ředitele burzy Petra Koblice je tento cenný papír v zahraničí velmi oblíbený a u nás by se měl začít obchodovat v dohledné době, hned jak se najde emitent, který bude mít o jeho vydání zájem.

Americký akciový index Dow Jones poprvé za dobu své existence překročil hranici 12.000 bodů. To je dobrá zpráva, protože Dow-Jonesův index se obecně považuje za ukazatel stavu světové ekonomiky. Za jeho růstem stojí podle makléře společnosti Patria finance Viktora Reischiga několik faktorů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Reischig: Dow-Jonesův index

Ropný kartel OPEC dnes bude v katarském Dauhá jednat o plánovaném snížení těžby ropy. Ministři členských zemí už se prý dohodli na snížení těžebních limitů o milion barelů denně, dnes mají ale své rozhodnutí oficiálně oznámit. Ceny ropy na avizovaný pokles těžby zatím nijak výrazně nereagovaly a stále se drží kolem 60 dolarů za barel.

Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme