Ekonomické informace 19. 12. 2001

Centrální banka a vláda dosáhly prvního úspěchu ve společném boji proti silné koruně. Dnes má vláda projednat poslanecký návrh na změnu zákona o dani z příjmů. Kabinet také rozhodne o smlouvě s izraelskou společností Housing and Construction o výstavbě části dálnice D 47. Evropská komise horečně hledá společný postoj ke kapitole doprava.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Centrální banka a vláda dosáhly prvního úspěchu ve společném boji proti silné koruně. Po jejich prohlášení o odkupu části výnosů z privatizace přímo do devizových rezerv banky koruna oslabila. Podle dealera Československé obchodní banky Jana Boháče, však může jít jen o úspěch přechodný, protože korunu ovlivňují i další faktory.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Boháč: Opatření proti silné koruně

Stát bude v příštím roce hospodařit se sedmi sty třiceti šesti miliardami korun, z nichž ale 46 tvoří schodek státního rozpočtu. Mezi změny, které poslanci do rozpočtu zapracovali, se nevešel výdaj jedné a půl miliardy korun na zvýšení platů zaměstnanců ve státní sféře. Ministr financí Jiří Rusnok si i přesto myslí, že reálné mzdy těchto zaměstnanců nejsou ohroženy.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Rusnok: Platy státních zaměstnanců

Vláda má dnes projednat poslanecký návrh na změnu zákona o dani z příjmů. Novela chce zvýšit částky, které si lze v případě placení penzijního připojištění odečíst z daní, a tak motivovat zaměstnance a jejich zaměstnavatele k placení vyšších příspěvků.

Kabinet také rozhodne o smlouvě s izraelskou společností Housing and Construction o výstavbě části dálnice D 47. Úsek z Lipníka nad Bečvou na státní hranici s Polskem má být dokončen v roce 2007. Cena stavby se odhaduje na 45 miliard korun. Stát, jak doplnila mluvčí ministerstva dopravy Ludmila Roubcová, uhradí dálnici soukromému investorovi formou tzv. šedého mýta.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Roubcová: Stavba dálnice D 47

Evropská komise horečně hledá společný postoj ke kapitole doprava, jejíž projednávání blokuje Rakousko. Jak ale připomíná náš zpravodaj Milan Fridrich, unie ji přitom má s kandidátskými zeměmi projednat ještě do konce roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich: Kapitola doprava

Ekonomice eurozóny se podaří vyhnout recesi a příští rok dozná oživení. V hospodářském a měnovém výboru Evropského parlamentu se optimisticky vyjádřil prezident Evropské centrální banky Wim Duisenberg. Teroristické útoky podle něho oslabily světovou ekonomiku, v příštích měsících je ale možné čekat rozptýlení největších nejistot. Návrat ekonomiky k dlouhodobému růstu o 2,0 až 2,5 procenta Duisenberg očekává do čtvrtého čtvrtletí příštího roku.

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme