Ekonomické informace 19. 12. 2002

Cena ropy roste. Ve Spojených státech už překročila hranici jednatřiceti dolarů za barel a zřejmě se bude ještě zvyšovat. Hlavním důvodem je situace kolem Iráku, která dává tušit, že vojenské řešení krize není zdaleka zažehnáno. Cena se roste i v Londýně, kde přesáhla už 29 dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dolary | Foto: Jan Rosenauer

Fond národního majetku dnes oficiálně potvrdil, že nizozemská LNM Holdings nemá zájem o koupi hutní firmy Vítkovice Steel a nepodala ani nabídku na 46procentní podíl státu v těžebním podniku OKD. Půlroční exkluzivita pro jednání už LNM vypršela. Náměstek ministra průmyslu a obchodu František Kubelka zatím neví, jak stát se svými podíly v obou firmách naloží, rozhodnout se má v lednu.

Evropská unie poskytne České republice téměř 4 miliardy korun na krytí škod způsobených srpnovými povodněmi. Peníze přijdou z nově vzniklého fondu solidarity Evropské unie. Podle mluvčího ministerstva financí Jaroslava Dědiče, peníze z fondu dostanou i Německo a Rakousko a Česká republika je začně čerpat už v příštím roce.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Dědič: Peníze na povodňové škody

Zástupci ministerstva dopravy a spojů a izraelské společnosti Housing and Construction se dnes setkají kvůli problematické výstavbě dálnice D47. Podle mluvčí ministerstva Ludmily Roubcové se bude jednat o časovém sledu smluv, které by měla vláda posoudit do konce března 2003.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Roubcová: Jednání o D47

Pokračovat má i jednání o mzdách na železnici. Přes mírné ústupky zaměstnavatele i odborů se zatím obě strany neshodly na kompromisu. Vedení drah tvrdí, že vyšší mzdy by muselo kompenzovat rozsáhlejším propouštěním. Podle předsedy Odborového sdružení železničářů Jaromíra Duška je tak dodatek kolektivní smlouvy ohrožen.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Dušek: Vyjednávání na železnici

Železniční opravny Pars nova doplatí svým zaměstnancům zbývající část listopadových mezd do konce týdne. Opravny se kvůli vysokým dluhům Českých drah dostaly do špatné finanční situace a mohly minulý týden dát zaměstnancům jen třítisícové zálohy na výplaty. Podle ředitele Tomáše Iganačáka se opravny dohodly s drahami o zaplacení deseti milionů z celkem dvousettřicetimilionového dluhu a tak zaměstnanci dostanou zbývající část mezd.

Adamovské strojírny, které jsou od jara v konkurzu, už znají svého kupce. Nejlepší nabídku společnosti Boardbright Management schválil věřitelský výbor, výsledek výběrového řízení ale ještě musí potvrdit Krajský soud v Brně. Cenu, za kterou kupec podnik získá, zatím není známá. Podle správce konkurzní podstaty Adamovských strojíren Tomáše Plevy by se prodej neměl výroby ani zaměstannosti dotknout.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme