Ekonomické informace 19. 12. 2003

Končí druhé kolo odškodňování klientů zkrachovalého obchodníka Private Investors. Výpisy z katastru nemovitostí či obchodního rejstříku bude zřejmě možné získat na pobočkách pošty. Cizinci u nás nebudou moci ještě pět let po vstupu republiky do EU vlastnit nemovitosti. Od 1. května příštího roku bude v ČR moci kterákoliv banka ze zemí unie otevřít svoji pobočku bez toho, aby musela žádat ČNB o licenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Zbývající klienti zkrachovalého obchodníka Private Investors se svých peněz dočkají na konci ledna. Dnes končí druhé kolo odškodňování. Garanční fond obchodníků s cennými papíry dosud vyplatil asi 150 milionů korun. Informuje ředitel garančního fondu Jiří Korb.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Korb: Výplata klientů Private Investors

Ověřené úřední výpisy například z katastru nemovitostí či obchodního rejstříku bude zřejmě možné získat na pobočkách České pošty. Cestu by k tomu měl otevřít vládní návrh novely zákona o elektronickém podpisu, který sněmovna přikázala k projednání svým výborům. Vydávat výpisy poště umožní zavedení takzvané elektronické značky, kterou se zprávy označují bez přímé lidské kontroly.

Cizinci u nás nebudou moci ještě pět let po vstupu republiky do Evropské unie vlastnit nemovitosti. Výjimkou je přechodný nebo trvalý pobyt v tuzemsku. Čeští zemědělci budou při nákupu půdy chráněni ještě o dva roky déle, tedy do roku 2011. Počítá s tím vládní novela devizového zákona, kterou Poslanecká sněmovna postoupila hladce do druhého čtení. Podle odborníků je však omezení zbytečné a jak tvrdí Jaroslav Horký z RK Horren, přichází pozdě.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Horký: Cizinci a nemovitosti

Téměř 50 miliard korun ve formě regionální pomoci vyčlenila Evropská unie pro Českou republiku na léta 2004 až 2006. Tyto prostředky ze strukturálních fondů EU půjdou na spolufinancování projektů v regionech. Dalších zhruba 30 miliard korun bude ČR moci využít pro budování infrastruktur celostátního významu z vyrovnávacího fondu EU.

Od 1. května příštího roku u nás bude moci kterákoliv banka ze zemí Evropské unie otevřít svoji pobočku bez toho, aby musela žádat Českou národní banku o licenci. I když k výraznému rozšíření českého bankovního sektoru pravděpodobně nedojde, několik zahraničních bank se u nás podle člena bankovní rady centrální banky Pavla Racochy určitě objeví. Přinesou vyšší konkurenci.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Racocha: Nové banky

Evropská centrální banka se neobává silného eura, které v posledních týdnech trhá k dolaru stále nové rekordy. Silná a stabilní měna je podle ní v zájmu evropské ekonomiky. S tím souhlasí i Petr Zahradník z České spořitelny, který ale upozorňuje, že s příliš silným eurem jsou spojena také určitá rizika.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Zahradník: Silné euro

Polsko se podílí na projektu největšího osobního letadla Airbus A380. Jeho součásti budou vyráběny v různých evropských zemích a letadlo bude montováno ve francouzském Toulouse. Polsko ke stavbě přispěje dodáním speciální plovoucí plošiny pro přepravu velkých dílů letadla. Z Varšavy informuje náš zpravodaj Pavel Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Novák: Polsko dodá plošinu

Jaroslav Skalický, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme