Ekonomické informace 19. 2. 2001

Už za tři roky může Evropská unie podle komisařky pro rozpočet přijmout až deset kandidátských zemí. O Novou huť je mezi investory zájem. Vláda má projednat návrh Národního akčního plánu zaměstnanosti a návrh zákona o spotřebitelském úvěru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie má tolik peněz, že může už za tři roky přijmout až deset kandidátských zemí. S tímto prohlášením vystoupila komisařka pro rozpočet Michael Schreierová. Další informace připojuje náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich

O Novou huť je podle premiéra Miloše Zemana mezi investory zájem. Zemanův kabinet minulý týden rozhodl o základních podmínkách privatizace oceláren a do konce tohoto roku by chtěla vláda státní podíl ve společnosti prodat. Jedním z adeptů je podle premiéra lucemburská společnost ARBED, která ve Španělsku zrestrukturalizovala dvě státní a jednu soukromou ocelářskou firmu v jeden komplex.

Na padesát různých opatření, programů a projektů obsahuje letošní Národní akční plán změstnanosti. Jeho návrh dnes projedná vláda. Plán například počítá s větší pružností rekvalifkačních kursů podle potřeb investorů, s podporou zaměstnávání mladých lidí a s poradenstvím a pomocí malým a středním podnikatelům. Podle ředitele odboru trhu práce ministerstva práce a sociálních věcí Tadeáše Kokotka jsou celkové finanční náklady Národního plánu těžko vyčíslitelné.

Vláda také posoudí návrh zákona o spotřebitelském úvěru. Ten má zrovnoprávnit postavení slabší strany při vyjednávání o úvěru. Tou je přitom spotřebitel - fyzická osoba, který sjednává smlouvu s věřitelem, tedy profesionálem v tomto oboru. Podle Jana Brandejse z tiskového odboru ministerstva průmyslu podobné zákony přijala v poslední době řada evropských států.

Pivo na Vysočině brzy podraží. Jedinou výjimku z tamních producentů představuje pivovar Bernard. Zvýšit ceny chtějí pivovary v Pelhřimově a Jihlavě. Měšťanský pivovar v Havlíčkově Brodě už ohlásil, že své výrobky zdraží od března. Podrobnosti doplňuje Marcela Lanková.

Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme