Ekonomické informace 19. 3. 2001

Nejméně jedenáct miliard eur bude stát Evropskou unii epidemie slintavky, Severomoravská energetika si stěžuje, že České dráhy nesplácí pohledávky, po osmi letech od rozdělení československé federace má Čech průměrně o třetinu vyšší plat: Takové jsou pondělní ekonomické informace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie začíná počítat ztráty, které jí přinese epidemie slintavky a kulhavky. Podle prvních propočtů by to mělo být nejméně 11 miliard eur. Jak informuje náš zpravodaj Milan Fridrich, britské centrum pro ekonomiku a obchod uvádí, že Unie musí počítat s řadou faktorů. Jednak se ztrátami farmářů a zvyšováním cen potravin, ale také s dopady na turistický průmysl.

Vzájemné investiční příležitosti, ale také další osud autobilky Daewoo Avia byly hlavním tématem jednání premíra Miloše Zemana s jihokorejskými představiteli. Ve společném podniku má prostřednictvím své rakouské dceřiné společnosti Daewoo Motors 50,4 procenta akcií. Pozice Avie ovlivňuje špatná finanční situace v mateřské firmě. Daewoo-Avia je nyní ovlivněna především obtížnou situací v mateřské firmě. Jak řekl Miloš Zeman po jednání s presidentem Daewoo Motors Im Čong-tem, situace není určitě beznadějná.

Také představitelé společností Kamco, což je jihokorejská obdoba české Konsolidační banky, ujistili ministra financí Pavla Mertlíka, že restrukturalizace podniků Daewoo je pro ně velmi důležitý úkol a že přitom neopomenou sledovat ani situaci v dceřiných společnostech, včetně Daewoo-Avia.

V osmém roce po rozdělení federace byla reálná hodnota průměrné měsíční hrubé mzdy českého zaměstnance o třetinu vyšší než průměrný plat na Slovensku. Vyplývá to z porovnání údajů, které zveřejnily statistické úřady obou zemí. Slovenská statistika přitom zahrnuje i mzdy ve veřejně prospěšných pracích, kde výše výdělku nedosahuje ani polovinu průměrného platu. Zatímco průměrný hrubý plat v Česku loni 13 491 korun, průměr slovenského zaměstnance byl 11 430 slovenských korun. Při započtení kursového rozdílu by průměrný měsíční plat na Slovensku v přepočtu činil asi 9 144,- korun.

Fond národního majetku by dnes měl dokončit vyhodnocování veřejné zakázky na výběr poradce pro privatizaci plynárenství. Stát chce prodat dovozce plynu Transgas spolu se státními podíly v distribučních firmách ještě letos za odhadovanou cenu 80 až 100 miliard korun. Výkonný výbor fondu na svém dnešním zasedání určí pořadí nabídek 11 zájemců o o poradce při privatizaci. Toto pořad, jak řekla Lucie Králová z tiskového oddělení fondu, předloží vládě ke schválení do konce měsíce března.

Dluhy Českých drah vůči Severomoravské energetice v únoru překročily 320 miliónů korun. Podle mluvčího Pavla Nováčka dráhy nedodržují ani splátkový kalendář, na kterém se s energetikou dohodly. Přesto vedení Severomoravské energetiky prozatím o zastavení dodávek elektřiny neuvažuje.

Podle mluvčího Petra Šťáhlavského to není dluh zaviněný Českými dráhami, ale státem. Ten totiž neplatí za služby ve veřejném zájmu v plné výši a České dráhy se tak ocitly v druhotné platební neschopnosti.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme