Ekonomické informace 19. 4. 2007

Stávka v mladoboleslavské Škodě Auto byla zažehnána. Naopak stále hrozí v ETA Hlinsko. Ekologická daň zdraží teplo. Na severní Moravě se pokoušejí zvýšit zaměstnanost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaměstnanci automobilky Škoda Auto | Zdroj: ČTK

Stávka v mladoboleslavské Škodovce definitivně končí. Odboráři a vedení automobilky se dohodli na růstu platů v průměru o skoro 13 procent do konce roku 2008. Zaměstnanci dostanou za příští rok jednorázový příplatek 2500 korun a vzroste jim také příspěvek na penzijní připojištění. Škody z úterní stávky se zatím nepodařilo vyčíslit, podle odhadů ale z pásů nesjelo asi 900 aut.

Hrozba stávky naopak trvá ve firmě ETA Hlinsko. Osmiprocentní růst mezd požadovaný odbory označilo vedení společnosti za nereálný. Firma je ochotná přidat maximálně 4,3 procenta. Průměrná mzda v podniku je 15 200 Kč. Podle mluvčího společnosti Milana Smutného by osmiprocentní zvýšení platů mohlo nakonec znamenat i propuštění části zaměstnanců.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Smutný: ETA Hlinsko

Plánovaná ekologická daň zdraží pro domácnosti dálkové teplo o 10 až 20 korun na jeden gigajoul. Uvedlo to Teplárenské sdružení. Důvodem je to, že návrh ekologické reformy nepočítá s úplným daňovým osvobozením kombinované výroby elektřiny a tepla a výroby tepla pro domácnosti v centrálních zdrojích. To znamená, že když si někdo doma bude topit plynovým kotlem, bude plyn daňově zvýhodněn, ale když totéž bude dělat teplárna, zvýhodněna nebude, vysvětluje Pavel Kaufman z Teplárenského sdružení.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Kaufman: Teplo

Na severní Moravě přišli se zajímavým nápadem, jak zvýšit zaměstnanost. Zhruba stovka výchovných poradců a učitelů objíždí v těchto dnech postupně strojírenské, elektrotechnické a stavební firmy, setkává se s jejich odborníky a manažery a získává osobní dojmy z dnešní reality průmyslových podniků. Iniciativa ForTech se tak snaží společně s krajem a Agenturou pro regionální rozvoj podpořit zájem náctiletých o studium na školách technického typu, vysvětluje mluvčí iniciativy Eva Kijonková.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Kijonková: Zaměstnanost

Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme