Ekonomické informace 19. 6. 2003

Kabinet schválil rozpočtový cíl finanční rezervy - v příštích třech letech nesmí deficit veřejných rozpočtů přesáhnout čtyři procenta HDP. Energetická společnost ČEZ má stále zájem o nákup části Slovenských elektráren. S výměnnou korun za dolary se nevyplatí pospíchat, radí analytici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer | Zdroj: AFP

Přemýšlíte o tom, kdy před dovolenou nejvýhodněji vyměníte peníze? U eura je to možná jedno, ale s výměnnou korun za dolary se podle analytiků nevyplatí pospíchat. Přestože koruna přestala v posledních dnech vůči americké měně posilovat, ekonomové radí s návštěvou směnárny ještě počkat - dolar totiž může začít znovu padat. Vůči euru je ale naše měna dlouhodobě stabilní jak dodává Tomáš Pilař z Wood and Company - pohybuje se kolem hodnoty 31 korun a 30 haléřů.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Pilař: Kurz koruny k euru

Jediné na co by teď koruna mohla nečekaně zareagovat, by byla situace, kdy by vláda nedokázala dovést reformu veřejných financí do úspěšného konce.

Kabinet zatím schválil rozpočtový cíl finanční rezervy. V příštích třech letech nesmí deficit veřejných rozpočtů přesáhnout čtyři procenta HDP. V roce 2004 by proto měl být deficit samotných státních financí se započtenými ztrátami Konsolidační agentury 118 miliard korun. Ministr fifnancí Bohuslav Sobotka si myslí, že mantinely, které včera kabinet schválil, zamezí snahám o méně razantní reformu.

Přehrát

00:00 / 00:00

B. Sobotka: Rozpočtový cíl vlády

Náš kapitálový trh potřebuje nová ucelená pravidla. Ministerstvo financí slibuje, že zákon bude hotový do konce června. V současné době totiž existuje jenom několik novel, které činnost na finančním trhu nepřehledně upravují. Jak dodává mluvčí resortu financí Eva Nováková, vzniknou tak ještě dva nové zákony - o dluhopisech a o kolektivním investování.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Nováková: Zákony o kapitálovém trhu

Akcionáři brněnského Zetoru rozhodli, že většinu loňského zisku použijí na úhradu ztrát minulých let. Ty převyšují dvě miliardy korun. To že Zetor loni vykázal zisk tři a čtvrt miliardy, ovlivnilo pouze ukončené soudní vyrovnání. Pro letošní rok počítá brněnský výrobce traktorů se ziskem 110 milionů korun

Energetická společnost ČEZ má stále zájem o nákup části Slovenských elektráren. ČEZ zatím ale čeká na rozhodnutí slovenského ministerstva hospodářství. Šéf resortu Robert Nemcsics si totiž nechal vypracovat právní posudek na to, zda vůbec může česká společnost do tendru dodatečně vstoupit. ČEZ přitom doufá, že se nakonec bude na privatizaci slovenských elektráren podílet, jak dodává mluvčí Ladislav Kříž.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Kříž: Privatizace Slovenských elektráren

Slovenské Elektrárny vyrábějí přes 80 procent elektřiny na Slovensku. V rámci restrukturalizace a přípravy na privatizaci se rozdělily na tři podniky.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme