Ekonomické informace 19. 6. 2006

Zemní plyn pro dopravu bude zřejmě nadále zatížen spotřební daní. Plzeňský kraj chystá výstavbu silnice za miliardy korun. Cena za nájemné kancelářský prostor ve světě roste. Podíl nízkonákladových leteckých společností na přepravě roste. Slovenské volby by se neměly výrazně dotknout místní měny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letiště Ruzyně | Foto: Jan Rosenauer

Zemní plyn pro dopravu bude s největší pravděpodobností i nadále zatížen spotřební daní. Ministerstvo financí totiž nepřistoupí na návrh ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana, který chce zemní plyn zvýhodnit. Bez bližších podrobností se tak vyjádřil ministr financí Bohuslav Sobotka. Česko přitom usiluje o to, aby do roku 2020 dosáhl podíl zemního plynu na celkové spotřebě pohonných hmot v dopravě minimálně deset procent. To je v souladu s takzvanou Bílou knihou evropské dopravní politiky.

Plzeňský kraj chce co nejdříve propojit Domažlicko a Tachovsko silnicí první třídy za téměř tři miliardy korun. Kraj nyní obdržel studii pětatřicetikilometrové silnice a čeká na výsledky posouzení vlivu stavby na životní prostředí pro dvě varianty komunikace.

Nájemné za kancelářské prostory na většině trhů ve světě roste, zejména v Asii. Vyplývá to ze studie společnosti Richard Ellis. Nejdražší lokalitou zůstává West End v Londýně, kde firmy za pronájem kanceláře platí v přepočtu 3900 Kč za metr čtvereční měsíčně. Praha obsadila 71. místo s cenou přibližně 680 Kč za metr a umístila se tak mezi newyorským Manhattanem a centrem Miami. Jak dodává Petr Černovský z poradenské společnosti KingSturge, v hlavním městě jsou nyní skoro 2 miliony metrů čtverečních nových nebo zrekonstruovaných kancelářských prostor.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Černovský: Kamcelářské prostory

Podíl nízkonákladových leteckých společností na celkové letecké přepravě v Evropě se stále zvyšuje. V dubnu a květnu přesáhl 16 procent. Vyplývá to z analýzy Evropské agentury pro bezpečnost letového provozu Eurocontrol. Podle Jana Procházky ze společnosti Cyrrus se dá očekávat, že levné aerolinky budou v Evropě stále silnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Procházka: Nízkonákladové společnosti

Slovenská koruna bude podle analytiků reagovat na výsledky parlamentních voleb neutrálně anebo mírným oslabením. Důležitá pro pohyb měnového kurzu bude prý podoba nového kabinetu a hlavně jeho postoj k zavedení eura. Předseda vítězné strany Směr-sociální demokracie Robert Fico už potvrdil, že se tak stane v roce 2009. Zároveň si ale ponechal možnost změnit termín pro přijetí společné evropské měny určený předchozí vládou premiéra Mikuláše Dzurindy.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme