Ekonomické informace 19. 7. 2004

Nejlevnější hypotéky jsou už hudbou minulosti, odhadují odborníci. Jak moc jsme utráceli a jak se tedy obchodníkům dařilo v květnu, to dnes zveřejní Český statistický úřad. Z průběhu letošního léta nejsou nadšení pivovarníci ani zemědělci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer | Zdroj: AFP

Nejlevnější hypotéky jsou už hudbou minulosti - takový je odhad odborníků. Tento typ úvěrů bude sice stále výhodně úročený, ty nejzajímavější měsíce už ale minuly. Příčina je jasná: ČNB zvýšila koncem června úrokové sazby o čtvrt procentního bodu a to samozřejmě zahýbalo i s hypotékami. Jak konkrétně, to prozradil Jiří Louthan z Fincentra, které stanovuje takzvaný Fincentrum Hypoindex, tedy průměrnou hypotéku na domácím trhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Louthan: Ceny hypoték

Jak moc jsme utráceli a jak se tedy obchodníkům dařilo v květnu, to dnes zveřejní Český statistický úřad. Například ekonom Volks Bank Vladimír Pikora odhaduje, že tržby v maloobchodě vzrostly během prvního měsíce po vstupu Česka do Evropské unie o 2,5 až tři procenta. Ve srovnání se stejným obdobím loni to ale není nijak závratné tempo.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pikora: Maloobchodní tržby

Na dosavadní nepřízeň počasí si stěžují například pivovary - domácí produkce piva totiž v prvním pololetí mírně zaostává za loňským objemem. Za pět měsíců roku byl výstav sice asi o procento vyšší než loni, ale v červnu se podle prvních předběžných údajů propadl hned o několik procent.

Z letošního léta nejsou nadšení ani zemědělci. Pokud jim ale špatné počasí posledních měsíců znemožnilo posekat travní porosty do 15. července, jak jim ukládá příslušné vládní nařízení, nemusejí zoufat. Řešení nabízí Státní zemědělský intervenční fond. Právě na něj se musejí obrátit s žádostí o prodloužení termínu prvního sekání. Radiožurnálu to řekla mluvčí fondu Jitka Sluková.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Sluková: Termíny sekání trávy

Češi na rozdíl od obyvatel většiny států Evropské unie téměř nevyužívají částečné pracovní úvazky. Zatímco v EU má kratší pracovní dobu čtvrtina žen a šest procent mužů, v České republice to je až pětkrát méně. Tyto informace zveřejnila na internetových stránkách Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Podle expertů za to mohou špatné zákony, nízká úroveň mezd, vysoké zdanění práce a také nezvyk.

Zaměstnání na částečný úvazek v České republice nejvíce využívají studenti a důchodci. Ženy se na tomto způsobu práce podílejí více než 70 procenty, tedy přibližně stejně jako ve světě. Podobně jako Češi jsou na tom i obyvatelé Slovenska a Maďarska. Naopak velmi oblíbené jsou částečné úvazky v Nizozemsku nebo Velké Británii.

Protesty tisíců zaměstnanců nabouraly také o víkendu provoz německého koncernu DaimlerChrysler. Lidem v Německu se totiž nelíbí snaha automobilky zavést delší pracovní dobu bez nároku na vyšší mzdu. Management firmy ale navrhl, že sníží vlastní platy a doufá, že tím neshody s pracovníky brzy vyřeší.

Sobotní přerušení práce ve dvou továrnách u Stuttgartu zastavilo výrobu nejméně tisíce vozů značky Mercedes, oznámili to zástupci zaměstnanců. Pokud se ale Mercedes s odbory nedohodne, hrozí tím, že přesune výrobu mercedesů třídy C jinam.

Martin Hromádka, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme