Ekonomické informace 19. 9. 2001

Železniční odbory připravují stávku. Spojené státy připravují vládní pomoc leteckým společnostem, otřeseným v důsledku teroristických útoků. Investiční společnosti obnoví prodej a odkup svých podílových listů. Střední a východní Evropa se stává pro investory stále populárnější. SENA Corporation, která byla vybrána jako vhodnéhý kupec Masokombinátu Martinov, je připravena převzít po koupi podniku všechny jeho stávající pracovníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Železniční odbory připravují stávku. Ministr dopravy a spojů Jaromír Schling totiž nepřesvědčil odborové předáky o tom, že bude dostatek peněz na výplaty. Jak potvrdil šéf železničních odborů Jaromír Dušek, v ohrožení jsou nejen železničáři, ale i pracovníci dalších firem působících na drahách.

Ačkoliv britská a japonská centrální banka snížily úrokové sazby, na evropských akciových trzích vládne nervozita. A to přesto, že v New Yorku se obchodovánáí stabilizovalo. Podrobnosti k tomu dodává bruselský zpravodaj ČRo Milan Fridrich.

Spojené státy připravují vládní pomoc leteckým společnostem, otřeseným v důsledku teroristických útoků. Asociace amerických leteckých společností požádala vládu o pomoc v částce 24 miliard USD, která by stabilizovala finanční situaci odvětví. Sdružení žádá o vládní garance úvěrů, úlevy na daních a přímou pomoc v hotovosti. Při pondělním znovuotevření newyorské burzy byly právě letecké společnosti nejvíce postiženy poklesem. Akcie aerolinek padaly o 25 až 65 procent.

Investiční společnosti obnoví prodej a odkup svých podílových listů. Členské společnosti Unie investičních společností dostaly minulý týden doporučení, aby pozastavily obchodování s podílovými listy, které měly ve svém portfoliu americké cenné papíry. Unie tak reagovala na uzavření burzy ve Spojených státech. Podle její mluvčí Šárky Koudelkové je obnovení odkupu a prodeje podílových listů otázkou nejbližších hodin.

Střední a východní Evropa se stává pro investory stále populárnější. Vyplývá to z celosvětové zprávy OSN. Ta předpokládá, že přímé zahraniční investice po loňském rekordním nárůstu zřejmě letos poklesnou až o 40%. Nebude se to ale týkat zemí střední a východní Evropy, které loni přilákaly investice za 27 miliard USD, tedy o 8 procent více než v roce 1999. Jak řekl ředitel informačního centra OSN v Praze Andreas Nicklisch, Česká republika zůstává stále oblíbená.

SENA Corporation, kterou věřitelský výbor vybral jako vhodného kupce Masokombinátu Martinov, je připravena převzít po koupi podniku všechny jeho stávající pracovníky. Podle mluvčí masokombinátu Evy Kijonkové, převezme i hrazení sociálního a zdravotního pojistného a mezd zaměstnanců, což ročně činí v součtu přes 100 miliónů korun a dosud muselo být hrazeno z prostředků masokombinátu v konkursu.

Pracovní skupina Světové obchodní organizace den po schválení dohody o vstupu Číny ukázala zelenou také Tchaj-wanu. Po dvanáctiletém úsilí se tak tento ostrov stává součástí mezinárodního obchodního společenství.

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme