Ekonomické informace 19. 9. 2002

Na záchranné a likvidační práce a mimořádné sociální dávky po povodních už vláda vydala více než jednu miliardu 300 milionů korun. Ve zvláštní rozpočtové rezervě tak zbývá miliarda 700 milionů. Řekl to ministr financí Bohuslav Sobotka poté, co kabinet schválil 600 milionů pro obce na bezprostřední likvidaci škod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Sobotka zdůraznil, že povodňová rezerva nezvýší letošní schodek rozpočtu, a ani výdaje v příštím roce na odstraňování škod by neměly ovlivnit už jednou naplánovaný 157 miliardový deficit. Po neschválení daňového balíčku musí stát vzít peníze jinde, i když ministr financí připustil, že nové daňové změny se připravují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bohuslav Sobotka o nových daních

Mezi jiné zdroje financování povodňových škod patří především půjčka od Evropské investiční banky a také část výnosů z privatizace Telecomu.

Vláda také rozhodla, že uvalí novou celní sazbu na většinu dovážených těstovin. Ministr Vladimír Mlynář doplnil, že clo se zvýší o 30 procent, tak jak stanoví předpisy pro uvalení celní přirážky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimír Mlynář o clu na těstoviny

Největší pojišťovny znovu změnily mění odhady škod, které jejím klientům způsobily srpnové povodně. Česká pojišťovna snížila svůj odhad z 11 na 8 miliard sto milionů. Kooperativa jej naopak zvýšila ze sedmi a půl na 8 miliard tři sta milionů korun. Je ale téměř jisté, že pojistky proti záplavám výrazně podraží. S jejich zvyšováním počítá například pojišťovna Allianz, jak potvrdila její mluvčí Kateřina Piro.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kateřina Piro o zvyšování nákladů

Zájem na zvyšování pojistek budou mít také mezinárodní zajišťovny. Ty totiž na podzim - stejně jako každý rok - uzavřou s pojišťovnami nové smlouvy. Jak potvrdil ředitel komunikace Kooperativy Martin Diviš, je pravděpodobné, že v nich zohlední náklady vynaložené na povodně. Česká pojišťovna se zatím nerozhodla, jak bude postupovat. Podle mluvčího Václav Bálka rozhodnutí padne až po analýze povodňových škod.

Přehrát

00:00 / 00:00

Václav Bálek o zvyšování nákladů

Neratovická Spolana zřejmě uhradí zemědělcům škody, které jim na úrodě způsobil unikající chlor. Mluvčí Spolany Jan Martínek připustil, že firma se odškodnění nebude bránit. O konkrétních částkách ale nechtěl mluvit. Na to je prý příliš brzy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Martínek o odškodnění

Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme