Ekonomické informace 2.10.2001

ČKD holding se otevřela cesta k vyrovnání, které také bylo hlavní podmínkou státní pomoci. Vyrovnání povolil městský soud v Praze a firma tak přejde pod křídla státu, protože pohledávky bude kapitalizovat Konsolidační agentura. Ve vyrovnání bude prodáván majetek ČKD, zachovány zůstanou dceřiné firmy ČKD DIZ, ČKD Vagonka, ČKD Energo, ČKD Chlazení a ČKD Motory. Proces by měl trvat maximálně dva roky. Společnost dluží hlavně státu asi osm miliard korun. Firma předpokládá, že na vyrovnání s věřiteli bude mít zhruba 850 miliónů až 1,2 miliardy Kč. Za zbývající dluhy proto nabídne akcie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna ze zmíněných dceřiných společností ČKD Vagónka, kterou získala americká společnost Thrall Cars, začala rozdávat výpovědi zaměstnancům. Do konce roku by tak z firmy měla odejít asi čtvrtina z nich, tedy více než 250 lidí. Podle odborového předáka Miroslava Holinky už výpověď obdrželo více než 160 lidí. Zbývající ji pak dostanou v nejbližší době. Jedná se především o zaměstnance na nemocenské a z tzv. obslužných provozů.

Naopak v energetice je nebezpečí stávky zřejmě odstraněno. Stávající kolektivní smlouvy totiž budou muset dodržet i noví vlastníci elektroenergetických firem. Po setkání s ministrem obchodu a průmyslu Miroslavem Grégrem to oznámili zástupci odborů. Jak ministr zdůraznil v platnosti tak zůstává původní dohoda o odstupném pro propouštěné zaměstnance.

Schodek státního rozpočtu se ke konci září meziměsíčně snížil o 3 miliardy na 22,6 miliardy korun. Rozpočtové příjmy ve třech čtvrtinách roku dosáhly 455 miliard a výdaje 477 miliardy korun. Podle Jiřího Schwarze z Liberálního institutu ale nelze očekávat, že by se snížil plánovaný devětačtyřicetimiliardový deficit rozpočtu.

Brněnský pivovar Strarobrno a znojemský Hostan během příštího roku provedou fúzi. Dnes to oznámili zástupci obou firem poté, co se dohodli na okamžité spolupráci na marketingové úrovni už během letošního roku. Více informací připojuje Michal Fila z Českého rozhlasu Brno.

Představenstvo Rentiérského investičního fondu 1.IN podalo u Městského soudu v Praze žádost o výmaz fondu z obchodního rejstříku kvůli chystanému otevření. Podílové listy otevřeného fondu budou vydány přibližně v poloviěn listopadu. Rentiérský fond, který už působil v první vlně kuponové privatizace je jedním z největších investičních fondů s aktivy téměř 1,9 miliardy korun.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme