Ekonomické informace 2. 10. 2002

Malé firmy postižené povodní mohou dostat až milionovou půjčku na obnovu. Peníze na to uvolnila Evropská komise z fondu Phare. Český Telecom si musí podle rozhodnutí telekomunikačního úřadu účtovat za telefonické připojení k internetu dosavadní ceny známé z tarifu Internet 2002. Deficit státního rozpočtu v září klesl na necelých 21 a půl miliardy korun. Pivovary Radegast a Velké Popovice se definitivně sloučily s Plzeňským Prazdrojem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Součet celkových škod po srpnových záplavách zatím dosahuje téměř 80 miliard korun.

Vláda by dnes měla rozhodnout o poskytnutí půl miliardy korun z Fondu národního majetku do fondu dopravní infrastruktury na opravy komunikací po záplavách.

Malé firmy postižené povodní, které mají maximálně 50 zaměstnanců, mohou dostat půjčku na obnovu od 250 tisíc až do miliónu korun. Na program Obnova uvolnila Evropská komise 150 miliónů korun z obrátkového fondu Phare. O půjčku mohou žádat podniky, kterým vznikla škoda vyšší než 20 procent jejich aktivit. Žádosti přijímají regionální informační centra Agentury pro rozvoj podnikání.

Český telekomunikační úřad vydal cenové rozhodnutí, kterým nařizuje Českému Telecomu účtovat si za telefonické připojení k internetu dosavadní ceny známé z tarifu Internet 2002. Ceny budou pevné pro koncové zákazníky a obsahují i provize pro poskytovatele internetu a propojovací poplatky. O programu Internet plus, který kritizovali ostatní operátoři, bude zítra jednat s ředitelem Telecomu Přemyslem Klímou ministr pro informatiku Vladimír Mlynář.

Deficit státního rozpočtu v září klesl na necelých jednadvacet a půl miliardy korun. V srpnu přitom dosahoval 33 miliard. Na konečném ročním schodku, který by měl být 68 miliard korun, což je o 22 miliardy více než schválený deficit, zřejmě zářijový výsledek státního hospodaření ale nic nezmění. Podle mluvčího ministerstva financí Jaroslava Dědiče může být za lepším inkasem daní v září také solidarita podnikatelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Dědič: Rozpočet v září

Ústavní soud bude dnes rozhodovat o tom, zda noví majitelé privatizovaných firem budou muset nabízet drobným akcionářům povinně výkupy akcií. Dosud tak investoři podle obchodního zákoníku činit nemusejí. Skupina poslanců a senátorů proto navrhla vypustit z obchodního zákoníku paragraf, který stát při povinném odkupu akcií malých akcionářů během privatizace zvýhodňuje.

Pivovary Radegast a Velké Popovice se definitivně sloučily s Plzeňským Prazdrojem. Nová společnost se jmenuje Plzeňský Prazdroj a.s. a má základní jmění miliardu 962 miliony korun. Původní firmy byly zrušeny bez likvidace. Podle mluvčího pivovaru Michala Kačeny tak skončily soudní spory s minoritními akcionáři, které fúzi blokovaly více než dva roky.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kačena: Fúze pivovarů

Znojemská Fruta přišla o to nejcennější co měla - její ochranné známky totiž získala největší domácí konzervárna Hamé Babice. Ta legendární značku Znojmia získala jako protihodnotu za umazání části dluhu bývalé Znojmie Znojmo, který odkoupila od Komerční banky. Podle šéfa babické firmy Leoše Novotného se právě v těchto dnech rozbíhají jednání se znojemskou Frutou o dodávkách.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Novotný: Hamé Babice

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme