Ekonomické informace 2. 11. 2005

Až padesátitimilionová pokuta bude možná hrozit nepoctivým obchodníkům. Navrhují to ministři zemědělství a průmyslu a obchodu Petr Zgarba a Milan Urban. Zpřísnění sankcí by se mělo podle MIlana Urbana stát součástí novely zákona na ochranu spotřebitele, kterou projednává poslanecká sněmovna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Zdroj: AFP
Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Urban: Zpřísnění pokut za prodej prošlých potravin

Kdo vydělává méně než třicet tisíc hrubého, ušetří od příštího roku na daních. Snížení daní z příjmu schválila sněmovna. Podle hlavního ekonoma Raiffeisen Bank Pavla Mertlíka to koresponduje s ostatními daňovými změnami. Během posledních tří let se totiž snížila daň z přijmu právnických osob. Na druhou stranu se ale v loňském roce významně zvýšila daň z přidané hodnoty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Mertlík: Snížení daní z příjmu

Služby posiloven, kondičního cvičení a provoz saun by měly od počátku příštího roku podléhat nižší, tedy pětiprocentní sazbě DPH. V rámci schvalování vládního zákona o dani z příjmů o tom rozhodla sněmovna. Do nižší sazby daně přeřadila také jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky. Od DPH by pak měly být úplně osvobozeny organizace, které se zabývají výchovou dětí a mládeže. Změny musí ještě projednat Senát a podepsat prezident.

Stát bude muset podniku Řízení letového provozu v budoucnu platit za lety záchranné služby nebo státní lety. Počítá s tím návrh ministra dopravy Milana Šimonovského, který má dnes posoudit vláda. Návrh vychází z nařízení Evropské komise a ročně by měl přijít na 140 milionů korun. Od kdy má začít platit, upřesňuje mluvčí ministerstva dopravy Marcela Žižková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marcela Žižková: ŘLP a poplatky od státu

Česká republika má poprvé v historii na stole kompromisní materiál, který by mohl zefektivnit systém ekologických zákonů a omezit zbytečnou byrokracii pro firmy, aniž by se ale snížila ochrana životního prostředí. Ekologický audit bude dnes projednávat na svém zasedání vláda. Důvody, proč vznikl, vysvětluje místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Jahn: Ekologický audit

Federální rezervní systém Spojených států zvýšil základní úrokovou sazbu na čtyři procenta. Úrok se tak dostal na nejvyšší úroveň za více než čtyři roky a Federální rezervní systém Spojených států uvedl, že má i nadále obavy z růstu inflace. Dolar po zvýšení sazeb posílil.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme