Ekonomické informace 2. 12. 2002

Během října opět vzrostly daňové nedoplatky. Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes vládě navrhne zvýšení minimální mzdy na 6200 korun - to se ale nelíbí podnikatelům. Ti tvrdí, že skokové zvýšení nákladů na pracovní sílu bude pro naše podniky neúnosné. Vláda dnes zřejmě rozhodne také o zrušení privatizace Telecomu. Známý výrobce kol Favorit Rokycany má nového majitele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Během října opět vzrostly daňové nedoplatky. Poplatníci dluží už téměř 104 miliardy korun. To je o více než 4 miliardy více než před rokem. Podle ministerstva financí, které včera čísla zveřejnilo, za to můžou hodně povodně, které postihly i řadu podniků.

Podle odhadu pojišťoven vzrostly nahlášené povodňové škody na 31 miliardu korun. Pojišťovny už vyplatily přes 12 miliard korun na pojistných plněních. Podle Jana Kábrta z České asociace pojištoven by měla být naprostá většina nahlášených událostí vyřízena už do konce roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Kábrt: Pojišťovny a povodňové škody

Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes vládě navrhne zvýšení minimální mzdy o pětistovku na 6200 korun. Současně by také měly vzrůst minimální tarify, které mají chránit zaměstnace před nepřiměřeně nízkou mzdou. Jak doplnil vedoucí tiskového oddělení ministerstva Vladimír Hrubý, opatření se týká podniků, kde neprobíhá kolektivní vyjednávání.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Hrubý: Minimální mzda

Zvýšení minimální mzdy se nelíbí podnikatelům. Tvrdí, že skokové zvýšení nákladů na pracovní sílu bude pro naše podniky neúnosné. Razantnější by podle nich naopak mělo být snížení daně z příjmu právnických osob. Tu navrhuje ministerstvo financí snížit ve dvou krocích. Od ledna 2004 by sazba klesla z 31 procent na 29 a následující rok pak na 28 procent. Prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek by ale chtěl, aby snižování daní začalo už v příštím roce.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Drábek: Hospodářská komora a daně

Vláda dnes zřejmě rozhodne o zrušení privatizace Českého Telecomu. Podle mluvčího ministerstva financí Jaroslava Dědiče proti prodeji mluví řada důvodů.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Dědič: Prodej Telecomu

eBanka se už podruhé během 14 dní stala terčem útoku. Po výhrůžkách, že jsou v jejích pobočkách uloženy bomby, tentokrát někdo rozesílá klinetům maily a SMS zprávy o údajných potížích banky s doporučením změnit finanční ústav. Jak potvrdil mluvčí Pavel Makovský, eBanka už podala trestní oznámení pro podezření ze šíření poplašné zprávy.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Makovský: eBanka

eBanka patří z 99 procent finanční skupině České spořitelny.

Favorit Rokycany má nového majitele. Krachujícího výrobce kol koupila společnost Bike technology and public relation. Jak Radiožurnálu řekl správce konkursní podstaty Viktor Liška, výrobu by měl nový vlastník v podniku zachovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Liška: Favorit

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme