Ekonomické informace 2. 4. 2001

Dnešní ekonomické informace sestávají ze zprávy o programu dnešního jednání vlády, znovuuskutečnění prodeje ČKD Blansko, o tom, že členové záložny Pria zatím nedostanou peníze z fondu záložen a také o tom, že obchodní řetězec Marks and Spencer zavře své pobočky v kontinentální Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Pavel Mertlík jedná v Moskvě o stočtyřicetimiliardovém dluhu Ruska vůči České republice. Jeho část by se měla splatit z výnosu exportu ruské elektřiny do třetích zemích. Podrobnější informace vám nabídneme v Ekonomickém magazínu za necelé dvě hodiny.

Strategií národohospodářského růst, tedy tzv. Velkým třeskem ministra průmyslu Miroslava Grégra, se bude na dnešním zasedání zabývat vláda. Jak zdůraznila mluvčí ministerstva Anna Stárková návrh obsahuje řadu už schválených programů a neklade si dodatečné nároky na státní rozpočet v přístích dvou letech. Částka 264 miliard, o které se v této souvislosti mluví, podle ní neodpovídá skutečnosti.

Vláda dnes bude rozhodovat i o likvidaci státního podniku Benzina a také o nové podobě správní rady Českých drah po rezignaci jejího předsedy Miroslava Kapouna.

Prodej strojírenského podniku ČKD Blansko, který je od roku 1997 v konkursu, se zkomplikoval. Vítěz výběrového řízení na jeho koupi, společnost Cash and Capital, totiž nezaplatil do konce března zbytek kupní ceny. Správce konkursní podstaty ČKD Blansko Marián Jeřábek proto dnes vyzve italskou firmu Caver, která skončila druhá ve výběrovém řízení, k uzavření smlouvy o koupi podniku. Šanci má stále také Cash and Capital.

Jeden z největších obchodních řetězců se ocitá ve finančních problémech. Společnost Marks and Spencer se rozhodla, že zruší většinu svých evropských a také amerických poboček. Jak informuje náš zpravodaj z Bruselu Milan Fridrich, rozhodnutí firmy může vyvolat razatní právní odezvu v řadě zemí.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme