Ekonomické informace 2. 5. 2005

Ministerstvo průmyslu a obchodu dnes opět začne přijímat žádosti firem o finanční prostředky z programu Rozvoj. Živnostníci mají poslední den, kdy mohou odevzdat přehled o svých loňských příjmech a výdajích České správě sociálního zabezpečení. Ubytování v hotelích, penzionech a ubytovnách by i po 1. lednu 2006 mělo zůstat ve snížené pětiprocentní sazbě daně z přidané hodnoty. Češi a tuzemské firmy utratí každoročně za antivirové programy několik set milionů korun. České zdravotnictví ušetří ročně až 4,5 miliardy korun tím, že lékaři předepisují pacientům levné kopie originálních léků, takzvaná generika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky | Foto: Archiv ČRo

Ministerstvo průmyslu a obchodu dnes opět začne přijímat žádosti firem o finanční prostředky z programu Rozvoj. O něj byl v minulosti tak velký zájem, že ministerstvo muselo loni v září příjem žádostí dočasně pozastavit. Program je zaměřen na nákup nových technologií a letos by v něm mělo být k dispozici zhruba 350 milionů korun, říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tlapa: Program Rozvoj má k dispozici 350 milionů korun

Živnostníci mají poslední den, kdy mohou odevzdat přehled o svých loňských příjmech a výdajích České správě sociálního zabezpečení. Podle její mluvčí Štěpánky Mikešové se to ale netýká všech osob samostatně výdělečně činných.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mikešová: Daňové přiznání živnostníků

Pokud podnikatelé výpis správě neodevzdají, mohou čekat až 20 tisícovou pokutu. V případě, že naopak částku nezaplatí, nebo zaplatí méně, musí platit penále, a to ve výši jedné desetiny procenta dlužné částky za každý kalendářní den.

Ubytování v hotelích, penzionech a ubytovnách by i po 1. lednu 2006 mělo zůstat ve snížené pětiprocentní sazbě daně z přidané hodnoty. Premiér Jiří Paroubek to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle něj nižší sazba DPH přispívá k nárůstu návštěvnosti České republiky. Bude proto ve vládě prosazovat prodloužení platnosti této nižší sazby.

Češi a tuzemské firmy utratí každoročně za antivirové programy několik set milionů korun. Trh roste obdobným tempem jako v zahraničí, tedy mezi 14 a 18 procenty ročně. Domácnosti dávají přednost lokálním výrobcům bezpečnostních programů, jako jsou Alwil či Grisoft, kteří nabízí cenově dostupnější produkty v češtině. Na tuzemské výrobce se orientuje i většina menších firem. Naopak velké korporace s více než 100 počítači volí ve většině případů produkty renomovaných světových podniků, jako je Symantec, Trend Micro, McAfee nebo Computer Associates.

České zdravotnictví ušetří ročně až 4,5 miliardy korun tím, že lékaři předepisují pacientům levné kopie originálních léků, takzvaná generika. V okamžiku, kdy původnímu výrobci vyprší patentová ochrana na jeho lék, mohou ho vyrábět i ostatní firmy. Jejich produkty jsou většinou výrazně levnější. Výrobci dražších originálů tuto taktiku zpochybňují. K žádné úspoře podle nich nedochází, protože lékaři předepisují levnějších léků mnohem více. Podle výkonného ředitele České asociace farmaceutických firem Lumíra Kročka se oba tábory ale shodnou na tom, že se díky generikům dostává léčba většímu počtu nemocných.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kroček: Díky generikům se dostává léčba většímu počtu nemocných

Ceny ropy klesaly po téměř celý uplynulý týden pod tlakem vzrůstající světové nabídky této suroviny a kvůli známkám oslabování globální ekonomiky. Americká lehká ropa za týden ztratila deset procent a poprvé za deset týdnů se její cena ocitla delší dobu pod hranicí 50 dolarů za barel. První impuls k poklesu dostala ropa na počátku týdne po ujištění Saúdské Arábie o ochotě v případě nutnosti urychleně nastartovat volné těžební kapacity.

David Vandrovec, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme