Ekonomické informace 2. 6. 2005

Odmítnutí evropské ústavy v Nizozemsku poslalo euro na nejnižší hodnotu k dolaru za posledních osm měsíců. Podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka ale referenda o ústavě nejsou jediným důvodem, proč se euru nedaří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mince měny euro | Foto: Jan Rosenauer
Přehrát

00:00 / 00:00

J. Vejmělek: Oslabení eura

Česká měna je na úrovni 30,40 Kč/EUR. K dolaru koruna oslabila až na 24,85 a v příštích dnech by mohla podle ekonomů dokonce prorazit hranici 25 Kč/USD.

Česko získá během příštích deseti let od Albánie asi 250 milionů korun. Vyřeší se tím starý dluh, který země měla vůči bývalému Československu. Albánie celkem dluží Česku přes 285 milionů korun, v rámci dohody se však české ministerstvo financí zřeklo úroků.

Společnost CME získala od skupiny PPF zbylý podíl v české televizní stanici TV Nova. Koupila rovněž všechny podíly ve firmě CET 21, která vlastní licenci na vysílání Novy. Tím bylo završeno plné převzetí nejsledovanější české televize v transakci za více než 22 miliard korun.

Japonská společnost Futaba, která patří mezi světovou špičku ve výrobě lisovaných autodílů, otevřela svůj nový závod v Havlíčkově Brodě. Do konce roku by tam mělo pracovat 450 lidí. Převážná část produkce, tedy svařované a lisované díly karoserií a podvozků, bude směřovat do kolínské automobilky TPCA. Jana Víšková, mluvčí CzechInvestu, poukazuje na to, že si naši zemi japonští investoři oblíbili.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Víšková: Japonští investoři

Turisté, kteří vyrazí v létě do Rumunska, se musí připravit na nové peníze. Rumunská centrální banka pustí novou lei do oběhu od 1. července. Lišit se bude hlavně tím, že bude mít o 4 nuly méně. Podle spolupracovníka rumunského centra pro turistiku Jiřího Průši je to jen přechodný krok na cestě k euru.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Průša: Nové rumunské peníze

Jaroslav Skalický, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme