Ekonomické informace 2. 7. 2002

Překvapivě příznivý výsledek vykázalo státní hospodaření v minulém měsíci. Schodek rozpočtu byl jen 900 milionů. Koruna v pondělí dosáhla svého dalšího maxima a příbližila se k devětadvacetikorunové hranici za euro. Slovenský HTC Holding se definitivně stal majitelem brněnského Zetoru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Překvapivě příznivý výsledek vykázalo státní hospodaření v minulém měsíci. Schodek rozpočtu byl jen 900 milionů. To je ale jenom přechodný stav. Daleko hůře si podle odhadu ministerstva financí povede státní pokladna v celém roce. Rozpočet se má propadnout o 80 miliard namísto sněmovnou schválených šestačtyřiceti. Podle náměstka ministra financí Eduarda Janoty ale nemusí být schodek tak hrozivý. Jde zatím jenom o odhad.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Janota - rozpočet

Podrobněji se k důvodům předpokládaného propadu státního rozpočtu vrátíme v dnešním Ekonomickém magazínu Radiožurnálu po čtvrt na deset. Hovořit budeme také o Státním fondu rozvoje bydlení. Ten totiž dostal vůbec první letošní splátku - 4 miliardy korun z výnosů privatizace. Podle ředitele Jana Wágnera ale Fond už letos stačil rozdělit za první pololetí celkem 6 miliard z loňských příjmů na různé podpory bydlení.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Wágner - Fond rozvoje bydlení

Koruna dosáhla včera svého dalšího maxima a příbližila se k devětadvacetikorunové hranici za euro. Podle viceguvernéra centrální banky Luďka Niedermayera je kurs příliš vysoký a neodpovídá úrovni ekonomiky. Niedermayer prohlásil, že Česká národní banka toho udělala dost v boji se sílící korunou - odfiltrovala příjmy z privatizace, snížila úrokové sazby a intervenovala na trhu.

Jenže řadě podniků přináší silná měna řadu problémů. Například Sklárnám Heřmanova huť na Plzeňsku. Jejich produkce jde téměř celá na export a zabránit snižujícímu se zisku nedokáže podle šéfa sklárny Pavla Bobošíka ani zvyšování produktivity práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Bobošík - Heřmanova huť

Brněnský Zetor má už definitivně nového majitele. Slovenský HTC Holding už podepsal s Českou konsolidační agenturou smluvní dokumenty o prodeji. HTC Holding odkoupil 99,93 setin procenta akcií Zetoru, stoprocentní obchodní podíl v Revitalizační traktor, s.r.o. a všechny pohledávky agentury za brněnským výrobcem traktorů. Vláda už v dubnu rozhodla, že za Zetor má jeho nový majitel zaplatit celkem 310 milionů korun ve třech splátkách, které musí uhradit nejpozději do roka, tedy do 30. června 2003.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme