Ekonomické informace 2. 8. 2002

Nejpozději 30. září musí Agrofert závazně sdělit, jestli kapitálově vstoupí do Unipetrolu. Oznámil to po večerní schůzce s šéfem Agrofertu Andrejem Babišem ministr průmyslu Jiří Rusnok. Agrofert totiž zatím nedodal antimonopolnímu úřadu potřebné podklady pro rozhodnutí, jestli spojení obou firem nenaruší hospodářskou soutěž.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

továrna | Foto: Jan Rosenauer

Spekuluje se, že tak oddaluje termín zaplacení za státní podíl v Unipetrolu. Rusnok dal také jasně najevo, že Agrofert musí splnit všechny podmínky, ke kterým se při podpisu kupní smlouvy zavázal. V tomto případě jde zejména o poslední Babišův plán, že by se privatizace Unipetrolu společně s Agrofertem zúčastnil i polský zpracovatel ropy PKN Orlen. Podle Rusnoka taková možnost stěží připadá v úvahu, protože by mohla zpochybnit průběh výběrového řízení, ve které Agrofert loni v prosinci zvítězil.

První symbolické zálohy na odškodnění za své investice dnes začnou dostávat klienti zkrachovalé makléřské společnosti Private Investors.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Procházková: Garanční fond

potvrdila mluvčí Komise pro cenné papíry Radka Procházková. Protože fond musí dodržet termín a nemá dostatek peněz vyplatí mizivé částky přibližně první stovce klientů makléřské firmy, kteří dodali potřebné dokumenty v nejúplnější podobě. V případě nedostatku peněz musí polovinu potřebné sumy půjčit stát a o druhou polovinu má fond požádat banky. Banky ale zatím půjčovat odmítly, od státu se fondu návratnou půjčku - 169 milionů - zřejmě podaří získat v nejbližších týdnech. Pak může zahájit druhou fázi výplat.

Průběžný schodek státního rozpočtu se ke konci července výrazně zvýšil, jak oznámilo ministerstvo financí. Na konci června byl deficit jenom 900 milionů, zatímco o měsíc později už téměř 27 miliard korun. Schodek stoupl především kvůli úhradám ztrát Konsolidační agentury ve výši 33-ti miliard korun. Nebýt této úhrady rozpočet by skončil přebytkem téměř 7 a půl miliardy. Na konci roku ministerstvo financí očekává 70-ti miliardový schodek státních financí, přitom sněmovna schválila jen šestačtyřicetimiliardový deficit. Chyba je podle hlavního ekonoma komerční banky Kamila Janáčka ve způsobu jakým vláda rozpočet sestavuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

K. Janáček: Deficit rozpočtu

Komerční pojišťovna převedla 400.000 smluv povinného ručení a havarijního pojištění na Kooperativu. Ta tak posílila své postavení druhé největší pojišťovny u nás a to v době, kdy po pojištění je stále větší zájem. Pojišťovny měly totiž v prvním pololetí o 10 procent vyšší tržby než vloni touto dobou. Lidé podle mluvčího České pojišťovny Richarda Kapsy Češi stále více myslí na vlastní bezpečí a snaží se také zajistit si budoucnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Kapsa: Pojištění

36 procent akcií jihočeských mlékáren Madeta zatím zůstane v Podpůrném a garančním rolnickém a lesnickém fondu. Rozhodl o tom ministr zemědělství Jaroslav Palas, který tak chce údajně zklidnit v českém mlékárenském průmyslu. Přitom smlouvu o prodeji tohoto podílu už v červnu fond podepsal s Mlékařským a hospodářským družstvem Jih. K privatizaci státního podílu se chce ministr vrátit znovu na konci roku, kdy bude prý situace klidnější.

Přesně půl roku a 1 den už funguje rejstřík movitých zástav - jako nová možnost ručení za úvěry nejen nemovitostmi, ale také třeba strojním zařízením. V jiných zemích, například v Maďarsku pomohl především drobným podnikatelům k půjčkám.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme