Ekonomické informace 2. 9. 2002

Evropská investiční banka poskytne Česku přibližně šest miliard korun na odstranění povodňových škod. Podle premiéra Vladimíra Špidly se jedná o velmi výhodnou půjčku s odkladem splátek na sedm až deset let. Ministerstvo financí dnes zveřejní předběžné údaje o vývoji státního rozpočtu ke konci srpna. Saldo za prvních sedm měsíců roku zatím dosáhlo necelých 27 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Jan Rosenauer

Evropská investiční banka poskytne Česku přibližně šest miliard korun na odstranění povodňových škod. Podle premiéra Vladimíra Špidly se jedná o velmi výhodnou půjčku s odkladem splátek na sedm až deset let. Podobnou si český stát bral v roce 1997 po záplavách na Moravě. Úvěry s preferenčními sazbami navrhla Evropská investiční banka Německu, Rakousku, Česku a Slovensku 18. srpna.

Ministerstvo financí dnes zveřejní předběžné údaje o vývoji státního rozpočtu ke konci srpna. Saldo za prvních sedm měsíců roku zatím dosáhlo necelých 27 miliard korun. Analytik Petr Zahradník z Conseq Finance neočekává v srpnu navzdory záplavám nějaké dramatické zhoršení státního hospodaření, rozpočtový deficit na konci srpna by se podle něj měl pohybovat okolo 30 miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Zahradník o rozpočtovém deficitu

České dráhy zavedly během povodní několik druhů tzv. povodňových slev. Provoz na většině tratí se však vrací k normálu a zlevněné jízdné se bude postupně rušit. Jak uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský, dnes je tak poslední den, kdy mohou cestující využít zákaznické jízdné bez Karty Zet nebo cestovat vlaky Eurocity a Intercity bez příplatku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šťáhlavský o příplatcích

Telekomunikační společnost Tele2 začala nabízet meziměstské a mezinárodní telefonní služby prostřednictvím volby operátora. Po společnosti Aliatel jde teprve o druhou firmu, která zákazníkům Českého Telecomu nabízí prostřednictvím číselné předvolby volat přes svou síť levněji. Tele2 ale na rozdíl od Aliatelu, orientovaného na firemní klientelu, nabízí podle marketingového ředitele Lukáše Kubína telefonování zejména domácnostem, a to i do mobilních sítí. Česká pobočka Tele2 je součástí švédské skupiny Tele2 AB, která má po Evropě 16 miliónů zákazníků ve 21 zemích.

V Londýně se bude ode dneška rozhodovat o sporu mezi českým státem a společností CME, která bývala partnerem Vladimíra Železného v televizi Nova. Jednání arbitráže o výši odškodného, které by měla zaplatit Česká republika CME, je plánováno do 13. září.

Zcela nové letecké učiliště dnes otevírají v Kunovicích tamní Letecké závody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti přidává Roman Verner.

Rozpočtový deficit Německa se v prvním pololetí dostal na 3,5 procenta hrubého domácího produktu, tedy výrazně nad tříprocentní hranici stanovenou Paktem stability. Jak napsal týdeník Der Spiegel, Berlínu tak hrozí pokárání z Evropské unie. Ministerstvo financí však tuto zprávu označilo za předčasnou, protože konečná čísla ještě nejsou k dispozici.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme