Ekonomické informace 20. 12. 2001

Česká národní banka by dnes mohla snížit úrokové sazby. Francouzský Peugeot-Citroen a japonská Toyota postaví v Kolíně továrnu na výrobu malých aut. O koupi Českého Telecomu má zájem 25 společností. Po několikaměsíčním vyjednávání dnes ve Vítkovicíh podepíší novou kolektivní smlouvu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká národní banka | Foto: Vlastimil Hankus

Česká národní banka by dnes mohla zlevnit peníze. Většina ekonomů si myslí, že prostor pro další snížení úrokových sazeb u nás je. Po bance to žádá i premiér Miloš Zeman, který poklesem sazeb podmínil vstřícnost vlády při jednání o tom, jak se naloží s penězi z privatizace, jejichž očekávaný příliv v minulých dnech postrčil korunu k historickým maximům. K dohodě o společném postupu proti posilování koruny došlo, na řadě je tak nyní bankovní rada. Pokud ale sníží sazby, rozhodně to podle guvernéra Zdeňka Tůmy nebude proto, že k tomu banku vyzval předseda vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z. Tůma: Snížení úrokových sazeb

Mnozí analytici uznávají, že premiér Zeman svou výzvou bankovní radě dnešní rozhodování zkomplikoval. To je podle analytika Raiffeisenbank Ivo Nejdla jeden z důvodů, proč si myslí, že banka dnes na sazby nesáhne. Není to ale důvod jediný.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Nejdl: Snížení úrokových sazeb

Francouzský Peugeot-Citroen a japonská Toyota postaví v Kolíně továrnu na výrobu malých aut. Podle internetového serveru týdeníku Euro o tom obě automobilky vydají dnes oficiální prohlášení. Peugeot s Toyotou chtějí produkovat lehké čtyřsedadlové vozy, vybavené moderními technologiemi. Celkové náklady jsou odhadovány na 47 miliard Kč. Automobilka má dát práci až třem tisícovkám lidí, roční produkce bude až 300 tisíc aut.

Vláda schválila návrh zákona, na jehož základě si ČR vezme na program prevence povodní úvěr asi dvě miliardy korun, od Evropské investiční banky. Podle ministerstva zemědělství se má protipovodňový program na léta 2002 až 2005 financovat asi čtyřmi miliardami korun. Polovinu mají tvořit národní zdroje.

O Český Telecom má zájem 25 společností. Nezávazné nabídky musí předložit do 9. ledna. Podle rozhodnutí vlády se výběrového řízení mohou účastnit strategičtí telekomunikační operátoři nebo konsorcia těchto operátorů a finančních investorů. Stát by měl prodávat nejméně 51 procentní podíl Telecomu.

Český Telecom chce maximálně využít povolení Českého telekomunikačního úřadu a plošně zdražit o 3,7 procenta. Pro příští rok proto navrhuje zvýšení měsíčního paušálu za používání telefonu pro většinu domácností, které si zvolily program Standard, ze současných 175 na 299 korun. Paušál bude nově obsahovat 90korunový kredit. Podle ředitele pro vývoj a správu produktů společnosti Telecom Petra Štajnera, ale klesnou ceny samotných hovorů, a to o pět až 10 haléřů. Připraveny jsou i další nadstavbové programy Přítel a Teamtel.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Štajner: Nové ceny Českého Telecomu

Elektrárenská společnost ČEZ odhaduje, že v letošním roce zvýší čistý zisk na šest až sedm miliard korun, a to díky úspoře nákladů. Výsledky jsou nekonsolidované a odpovídají českým účetním standardům. Loni byl auditovaný hospodářský výsledek dominantního tuzemského výrobce elektřiny 5,75 miliardy.

Po několikaměsíčním vyjednávání dnes ve Vítkovicích podepíší novou kolektivní smlouvu. Jedním z jejich důležitých bodů je dohoda o mzdovém nárůstu pro všechny vítkovické zaměstnance. Generální ředitel společnosti Vladimír Bail potvrdil, že dohoda o navýšení platů je výsledkem oboustranného kompromisu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Bail: Kolektivní smlouva ve Vítkovicích

Jednoprocentní motivační složka bude záviset na hospodářských výsledcích Vítkovic a v platech jejích zaměstnanců by se mohla projevit nejdříve od července příštího roku.

Největší japonský výrobce skla Asahi Glass plánuje koupit zbývající akcie belgické společnosti Glaverbel, která je mimo jiné stoprocentním vlastníkem české firmy Glaverbel Czech. Asahi za zbývající akcie hodlá zaplatit asi 470 miliónů eur.

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme