Ekonomické informace 20. 2. 2001

Dnešní Ekonomické informace jsou o národním akčním programu zaměstnanosti, o investicích v Uherském Hradišti a na Brněnsku, katastrofálním počtu nezaměstnaných na Slovensku a o evropském ocelářském gigantu, jehož jedna část byla mezi zájemci o Novou huť.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní akční program zaměstnanosti, který schválila vláda, by měl v letošním roce přinést další snížení počtu lidí bez práce. Podle vicepremiéra Vladimíra Špidly dokument obsahuje řadu návrhů, programů a legislativních změn. Jednou z cest je například snížení odvodů na aktivní politiku zaměstnanosti na polovinu. Tím by se snížily tzv. nepřímé mzdové náklady, která by tak zlevnila pracovní sílu.

Řadu nových pracovních příležitostí by měly vytvářet průmyslové zóny. Jedna z nich má vyrůst také v Uherském Hradišti, kde najde práci až tisíc lidí během několika příštích let. Tamní radní výrazně podpořili rozvoj zaměstnanosti, když pro slibného investora vykoupili pozemky na stavbu výrobní haly.

Další obří investici v brněnské průmyslové zóně Černovická terasa plánuje společnost Philips. Vedle výrobních hal nadnárodní firmy Flextronics by měl vzniknout nový komplex na výrobu elektrotechnického zařízení. První zatím nezávazná jednání se už uskutečnila.

Na rozdíl od České republiky nezaměstnanost na Slovensku dosahuje katastrofálních rozměrů. V některých okresech jižního Slovenska je bez zaměstnání i 40 procent práceschopného obyvatelstva. Situace se prakticky plynule zhoršuje už od roku 1998. V pětimiliónovém národě žije půl miliónu nezaměstnaných. Takovou situaci nezažili ani za hospodářské krize ve třicátých letech 20. století. Na jednání s českými odbory o tom informoval předseda Konfederace odborových svazů Slovenské republiky Ivan Saktor.

Tři velké evropské ocelářské firmy z Lucemburska, Francie a Španělska se spojily. Zajímavé je pro nás určitě to, že mezi ně patří i společnost ARBED, o které mluvil premiér Miloš Zeman jako o jednom ze zájemců o státní podíl v Nové huti. Vytvořený kolos by měl produkovat největší objem oceli na světě.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme