Ekonomické informace 20. 3. 2001

V polovině roku by mělo být rozhodnuto o financování krajů. Kopřivnická Tatra prodala svůj podíl ve společném podniku Tatratex. Společnost Bijou Terra získala 90 procent akcií Železnobrodských skláren. Podrobnosti k těmto i dalším tématům přinášejí Ekonomické informace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přibližně v polovině roku bude rozhodnuto o způsobu financování krajů. Ministr financí Pavel Mertlík to hejtmanům slíbil na historicky první schůzce členů vlády s představiteli krajů. Vláda kvůli tomu připravuje novelu zákona o rozpočtovém určení daní. Cílem je vytvořit systém obdobný tomu, jakým jsou financovány obce.

Kopřivnická Tatra prodala nizozemské společnosti Cirex svůj podíl ve společném podniku Tatratex. Od roku 1992 držela v této společnosti na výrobu litých automobilových komponentů 30 procentní podíl. Podle Jana Slezáka z tiskového oddělení a.s. Tatra jde o delší a plánovaný proces.

Téměř 90 procent akcií Železnobrodských skláren získala od Fondu národního majetku společnost Bijou Terra. Zaplatí za ně přes 280 miliónů korun. Podle Lucie Králové z tiskového oddělení FNM deset procent ceny firma zaplatila již před podpisem smlouvy. Zbývajících devadesát zaplatí do 90 dní od podpisu. Bijou Terra je také povinna učinit veřejný návrh smlouvy o koupi všech ostatních akcií.

Správkyně konkursní podstaty společnosti Let Kunovice společně s věřitelským výborem upřesnila poslední podmínky pro vypsání výběrového řízení na prodej zadluženého výrobce středních dopravních letounů. Během tohoto týdne by měly vyjít inzeráty v tisku, společnost pak nabízí podrobná informační memoranda. Jak zjistil Roman Verner, pokud budou nabídky v pořádku a zajímavé pro věřitele, mohl by konkurs skončit koncem června. Kromě nabízené ceny je hlavním požadavkem zachování letecké výroby.

Odboráři Nové huti se zatím nedokázali dohodnout s vedením firmy o letošních mzdách. O tom, jak postupovat dál, by se měli poradit na dnešní konferenci. Podle předsedy Wernera Stuchlíka dosavadní růst příjmů zaměstnanců není dostačující. Není proto vyloučena ani možnost stávky.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme