Ekonomické informace 20. 5. 2005

Firmy do 25 zaměstnanců si zřejmě budou moci vybrat, zda chtějí nemocenskou za své zaměstnance platit samy, nebo zda ponechají vyplácení jako dosud na státu, ovšem za cenu vyššího pojištění. Zemědělci se stále potýkají s přebytkem z loňské nadúrody obilovin. Společnost Vítkovice strojírenství loni rekordně zvedla tržby. podrobnosti níže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chřipka | Foto: HZP

Firmy do 25 zaměstnanců si zřejmě budou moci vybrat, zda chtějí nemocenskou za své zaměstnance platit samy, nebo zda ponechají vyplácení jako dosud na státu, ovšem za cenu vyššího pojištění. S touto variantou včera přišel ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Rozhodnutí vlády změnit výplatu nemocenských dávek tak, aby je prvních 14 dní hradil zaměstnavatel, totiž schytává kritiku ze všech stran. Podle prezidenta Svazu průmyslu Jaroslava Míla může vést převedení této zodpovědnosti k tomu, že se podniky budou o zdraví svých lidí lépe starat, na druhou stranu ale hrozí, že se často budou chtít nemocných kvůli vysokým nákladům zbavit.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Míl: O nemocenské

Zemědělci se stále potýkají s přebytkem z loňské nadúrody obilovin. Mimořádnou situaci ve skladech potvrdil i ministr zemědělství Petra Zgarba.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Zgarba: Přebytek obilí

Společnost Vítkovice strojírenství loni rekordně zvedla tržby. Zatímco v předcházejícím období byla ve ztrátě více než 700 milionů korun, loni si výrazně polepšila a s tržbami ve výši 3 miliard a 300 milionů korun dosáhla 39timilionového zisku. Příčiny tohoto zvratu přibližuje mluvčí Holdingu Vítkovice Eva Kijonková.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Kijonková: Zisk

Výrazné zlevňování ropy se zastavilo a ceny černého zlata začaly včera večer opět růst. Ropný kartel OPEC totiž naznačil, že pokud bude rychlý růst zásob ropy ve světě pokračovat, mohl by současnou úroveň těžby brzy omezit.

Agentura Czech Trade nabízí podnikatelům novou možnost, jak zefektivnit jednání s úřady. Na oficiálním portálu veřejné správy mohou najít různé adresáře, strategie pro exportéry nebo databáze různých podpor a dotací. Od května ale navíc také aplikace Interaktivních formulářů. Podnikatel tak přímo ze svého počítače může ohlásit například změnu práva k nemovitosti, říká koordinátor portálu Michal Sontodinomo.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Sontodinomo: Portál

Milan Kopp, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme