Ekonomické informace 20. 7. 2001

Lepší vyjednávací pozici si slibuje ministr zahraničí Jan Kavan od přesunutí problematické kapitoly volný pohyb pracovních sil z konce července na říjen. Spor o mzdy ve Škodě Plzeň se vyostřil. Odbory kritizují nový systém odměňování, který podle vedení podniku motivuje ke kvalitní práci. Přes dva tisíce pracovníků propustily v prvním pololetí letošního roku tři největší české banky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lepší vyjednávací pozici si slibuje ministr zahraničí Jan Kavan od přesunutí problematické kapitoly volný pohyb pracovních sil z konce července na říjen. Podle něj sice Evropská unie bude trvat na sedmiletém omezení pro občany nových členských zemí při jejich zaměstnávaní v ostatních státech unie, ale dají se prý vyjednat lepší podmínky v rámci tohoto přechodného období. Navíc to může ovlivnit i uzavírání dalších složitých kapitol jako je energetika nebo daně.

Evropská unie by měla mít ale zájem na svém rozšíření, protože na něm vydělá. Tak to alespoň tvrdí studie britského Centra pro evropskou reformu. Přijetí dvanácti kandidátských států vyjde podle tohoto dokumentu velmi levně a zisky mnohonásobně převýší náklady.

Spor o mzdy ve Škodě Plzeň se vyostřil. Odbory kritizují nový systém odměňování, který podle vedení podniku motivuje ke kvalitní práci. Management tvrdí, že Škoda zatím přeplácí své průměrné a podprůměrné zaměstnance, naopak ty nejlepší nedokáže patřičně ocenit. Odbory s tím ale nesouhlásí a brání se zařazování zaměstnanců do pracovních kategorií. Podle generálního ředitele firmy Martina Romana nejsou změny příliš radikální.

Přes dva tisíce pracovníků propustily v prvním pololetí letošního roku tři největší české banky. Snižování stavu zaměstnanců má pokračovat i dále. Nejméně propustila Komerční banka - asi 400 lidí, ČSOB se rozloučila s osmi stovkami a Česká spořitelna s jedenácti sty zaměstnanci.

Komerční banka nevyplatí Československé obchodní bance miliardu korun za íránskou továrnu na bauxit. Závazek je z roku 1991 a pochází ze zajišťovacího obchodu. ČSOB již vyplatila jeho českým účastníkům peníze. Podle Karla Tejkala z Komerční banky jsou obchod i výše náhrady sporné.

V pojišťovně Certusia platí ode dneška platí nucená správa zavedená ministerstvem financí. Základní jmění společnosti dosahuje podle některých údajů 200 miliónů korun a je kontrolována Švýcarskými a Německými pojišťovnami. V nabídce nabízí pojištění domácností, podnikatelů a nákladů přepravovaných do zemí bývalého Sovětského svazu. Hlavním důvodem pro zavedení nucené správy byla podle mluvčího ministerstva Libora Vacka vykázaná ztráta pojišťovny.

Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme