Ekonomické informace 20. 8. 2004

Programové prohlášení vlády ekonomy příliš nenadchlo. Podle Svazu průmyslu a dopravy má v hospodářské části jen řadu obecně známých proklamací. Zaměstnavatelům chybí jasné definování cílů i kroků k jejich dosažení. Postrádají například záměr zjednodušit daňový systém, změnit postavení daňového poplatníka vůči správci daně a zefektivnit podporu vývozu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělník | Zdroj: AFP

Také předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch včera řekl, že mu vadí vadí současný obecný stav legislativního procesu, na jehož konci jsou mnohdy nevhodné zákony či jejich novely.

Sdružení podnikatelů zásadně nesouhlasí se záměrem vlády zavést registrační pokladny s takzvanou fiskální pamětí. Zvlášť když s tím všechny dosavadní dohody vládních stran ani nepočítaly. Šéf sdružení Bedřich Danda tvrdí, že drahé podkladny si menší podnikatelé nebudou moci dovolit. A daňovým únikům stejně nezabrání.

Přehrát

00:00 / 00:00

B. Danda: Podnikatelé

Ministerstvo průmyslu navrhuje odvolat současného předsedu Energetického regulačního úřadu Pavla Brychtu. Rozhodnout by o tom měla vláda příští týden. Ministerstvu vadí, že úřad nevydal vyhlášku o pravidlech trhu s plynem, když přitom věděl, že vládní novela energetického zákona bude po dlouhých průtazích schválena nejdříve koncem roku. Zveřejnila to Čtk.

Cena ropy na světových trzích stále láme rekordy. Na americkém trhu se přehoupla přes 48 dolarů za barel. Podle Vladimíra Pikory z Volksbank CZ na sebe nenechá dlouho čekat ani zdražování benzínu u nás.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pikora: Cena ropy

Moskevský soud uštědřil ruské ropné společnosti Jukos tento týden už druhou ťafku, když zamítl odvolání proti zrušení akciové emise firmy. Ke kampani ruských úřadů proti Jukosu se včera vyjádřil i americký ministr financí John Snow. Vyjádřil naději, že si Rusové uvědomují význam Jukosu pro svou i globální ekonomiku.

Z deseti nováčků v Evropské unii hrozí největší riziko chudoby na Slovensku, nejmenší pak v České republice. Vyplývá to z dat Evropského statistického úřadu. Ten stanovil práh chudoby jako 60 procent průměrného příjmu v dané zemi. Pod ním se nachází 8 procent Čechů, ale až pětina Slováků. Jak dodává analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová, na Slovensku je vysoká nezaměstnanost a hlavně mnoho dlouhodobě nezaměstnatelných.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Šichtařová: Chudoba

Akcie americké internetové společnosti Google zazářily po málo úspěšné primární emisi alespoň ve svém debutu na burze. Po zahájení obchodů v New Yorku vystoupil jejich kurz na trhu Nasdaq o 20 procent a dostal se na cenu 102 dolary za kus proti zahajovací ceně 85 dolarů. Alexandr Tót ze společnosti Bém end Partnrs Toht ze společnosti Bohm and Partners považuje za nevýhodu akcií to, že zakladatelé společnosti nechtějí zveřejnit svůj výhled na další tři měsíce, jak je ve Spojených státech obvyklé. Zdůvodňují to tím, že chtějí zabránit spekulacím.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Tót: Google

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme