Ekonomické informace 20. 9. 2001

Akcie na pražské burze prudce posílily a smazaly část předchozích ztrát. Zástupci ministerstev financí a průmyslu a obchodu se opět pokusí vydobýt ruský dluh. Poslanci schválili novelu zákona, která má posílit ochranu zájmů členů družstevních záložen. Následky teroristického útoku na Spojené státy pocítí nejen americké letecké společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akcie na pražské burze prudce posílily a smazaly část předchozích ztrát. V čele růstu byl Český Telecom, který vyskočil o téměř 7 procenta na 200 Kč. Index PX 50 se zvedl o 3 procenta na 331 bodu.

Zástupci ministerstev financí a průmyslu a obchodu se opět pokusí vydobýt ruský dluh. Dnes odlétají k jednání do Moskvy . Ruská strana nám dluží přibližně 20 miliard korun. Vláda už tuto částku zahrnula do příjmové stránky státního rozpočtu. Pokud se ji nepodaří získat, mohlo by to vést k prohloubení rozpočtového deficitu až na 70 miliard korun. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Václav Petříček věří, že jednání skončí úspěšně.

Poslanci schválili novelu zákona, která má posílit ochranu zájmů členů družstevních záložen. Norma umožní výplaty náhrad ze zajišťovacího Fondu družstevních záložen dvěma skupinám oprávněných osob. Do první patří - podle poslance z rozpočtového výboru, sociálního demokrata Antonína Macháčka - bývalí členové záložen, kterým nebyly v řádném termínu vyplaceny jejich podíly:

Ministerstvo průmyslu a obchodu oslovilo pět firem, ze kterých bude vybrán poradce pro privatizaci českého ocelářského průmyslu. Jako termín pro předložení nabídek stanovilo termín do 25. září. Další informace má Ivo Čelechovský.

České dráhy mají vůči fondu dopravní infrastruktury pohledávky za více než miliardu korun. Jak oznámil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský, na jejich splacení bude z velké části záviset, zda podnik v říjnu vyplatí mzdy a zaplatí dodavatelům staveb.

Francouzský lihovarnický koncern Pernod Ricard zrušil požadavek na ochranu státu před vlastnickými nároky Zdeňka Hoffmanna na práva k Becherovce a je připraven okamžitě podepsat smlouvu o odkupu 59 procent státních akcií v likérce Jan Becher - Karlovarská Becherovka. Zájem o účast ve výběrovém řízení o prodej akcií oznámila také firma Karlovarské minerální vody .

Následky teroristického útoku na Spojené státy pocítí nejen americké letecké společsnoti. Velké ztráty očekávají i evropské aerolinky. Jak informuje náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich, budou proto dnes jednat s Evropskou komisí o možné finanční pomoci.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme