Ekonomické informace 20. 9. 2002

Odbory i podnikatelé se shodují, že daňové zatížení se nesmí příliš zvyšovat. OPEC nezmění objem těžby ropy. O sedm procent víc než vloni zaplatí letos zadavatelé reklamy než vloni. Fond národního majetku pořád nemá předsedu. Získání výhodných úvěrů na nákup nových vagónů a lokomotiv umožní Českým dráhám členství v mezinárodní organizaci Eurofima.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Odbory na jednání tripartity kritizovaly vládu, která růst daní navrhovala. Sociálním partnerům se hlavně nelíbí záměr zvýšit pětiprocentní sazbu daně z přidané hodnoty na sedm procent. Místo toho navrhují okamžité zrušení Duty Free obchodů, zavedení registračních pokladen a opětovné vypsání státních dluhopisů. Šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví Milan Veverka zároveň vládu varuje před zneužitím povodní.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Veverka: Podnikatelé proti vyšším daním

OPEC nezmění objem těžby ropy. Podle členských států Organizace zemí vyvážejících tuto surovinu je jí totiž na světovém trhu dostatek. Analytici se tenkrát příliš neshodují, jak rozhodnutí OPECu ovlivní cenu ropy. Například ekonom Československého obchodní banky Zdeněk Šafka má za to, že podraží, protože přichází zima a poptávka tedy roste. Naopak ekonom Liberálního institutu Miroslav Ševčík tvrdí, že zvýšenou poptávku pokryje těžba v zemích stojících mimo OPEC, to znamená Ruska, Mexika, Norska nebo Irska.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Ševčík: Cena ropy

O sedm procent víc než vloni zaplatí letos zadavatelé reklamy než vloni. Podle prognózy společnosti ArboMedia to bude asi 15 miliard a 850 milionů korun. Nejvíc peněz od zadavatelů dostanou televize. Také noviny a časopisy. Především ale regionální deníky se mohou těšit na vyšší příjmy. Nejrychleji podle generálního ředitele ArboMedia Michaela Richtra ale rostly zisky z reklam nejrychleji u internetu.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Richter: Zisky z reklam

Fond národního majetku pořád nemá předsedu. Prezidium mělo nového šéfa fondu zvolit včera, ale nakonec jak potvrdila mluvčí Lucie Králová, nerozhodlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Králová: FNM bez předsedy

Získání výhodných úvěrů na nákup nových vagónů a lokomotiv umožní Českým dráhám členství v mezinárodní organizaci Eurofima. Ta sdružuje přední evropské železniční společnosti. Podle generálního ředitele Českých drah Dalibora Zeleného jsou takto získané peníze výhodnější, než například bankovní úvěry, byť se státní zárukou.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Zelený: Výhodné úvěry pro ČD

Aleš Heřmánek, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme