Ekonomické informace 20. 9. 2007

Vláda schválila státní rozpočet. Velké energetické koncerny by chtěla Evropská unie rozdělit. Z Prahy zřejmě bude možné létat přímo na Tchaj-wan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing 747 Jumbo Jet | Foto: The Boeing Company

Vláda schválila rozpočet s deficitem 71 miliard korun. Schodek by se tak měl vejít pod hranici tří procent HDP, která je důležitá pro přijetí eura. Ministr financí Miroslav Kalousek připomíná, že rozpočet počítá i s penězi od Evropské unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kalousek: Rozpočet

Evropská unie chce rozdělit velké energetické koncerny. V rámci liberalizace trhu by měly oddělit produkci energie od její distribuce. Situaci, kdy velké společnosti v některých zemích energii vyrábějí a zároveň distribuují považuje předseda Evropské komise José Barroso za absurdní.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Barroso: Energetické koncerny

V Česku by se návrh dotknul společnosti RWE Transgas, která má dominantní postavení v dodávkách a rozvodu plynu. Podle plynárenské skupiny jde ale o experiment, který nikdy nebyl odzkoušen a nepodařilo se prokázat, že by zlepšil situaci na trhu s energiemi. Firma návrh považuje za zásah do svých vlastnických práv.

Ceny ropy dosáhly na nový rekord. Reagovaly tím na údaje o dalším poklesu zásob černého zlata na americkém trhu. Americká lehká ropa zdražila až na 82 dolarů a 50 centů za barel.

Praha zřejmě získá přímé letecké spojení na Tchaj-wan. Zástupci Letiště Praha, Českých aerolinií a ministerstva dopravy vyjednávají s leteckou společností China Airlines, která by do Prahy mohla začít létat od začátku platnosti letního letového řádu.

Skoro všechny prodejny ovoce a zeleniny, které v létě kontrolovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce nabízely nekvalitní potraviny. Z 27 kontrolovaných prodejen obstály pouze dvě. Uvedla to Ivana Picková ze Sdružení obrany spotřebitelů, které ke kontrolám dalo podnět. Ve 20 případech inspektoři zjistili nevyhovující vzhled a jakost potravin a zakázaly jejich prodej. Nejčastějším prohřeškem byla hniloba, tvarové deformace a plísně.

Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme