Ekonomické informace 21. 10. 2003

Dnes budeme většinou mluvit o posledních krocích vlády. I když nestihneme všechno, čím ekonomiku ovlivní. Patří sem i agenti provokatéři, i když kromě hospodářské roviny v sobě nesou i otázku etiky - ovšem ta k podnikání patří natolik, že etické chování lze změřit i čísly: například v opakovaných zakázkách, vycházejících z dobré pověsti a ověřené spolehlivosti. I záměr řízené provokace má kromě sporné etické roviny také číslo. Tím bude počet policistů nové složky policie, která by se měla zaměřit na fingované nabízení úplatků. Na druhé straně se nám o to sníží nezaměstnanost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policisté | Foto: Policie ČR

Vláda se také dohodla, že pořízení stíhaček bude strategickou zakázkou, což umožňuje například nevypsat výběrové řízení, ale přímo oslovit vybraného dodavatele.

Kabinet už podruhé odložil projednávání série zákonů, které zavádějí do českého práva evropský zatykač. Důvodem je to, že bychom museli vydat ke stíhání do zahraničí i české podvodníky a jiné hříšníky.

K evropské unii se ale co nejvíce snažíme přiblížit v oblasti daní. Například telekomunikace nebo čistírny a kadeřníci zřejmě zdraží kvůli jiné sazbě daně z přidané hodnoty.

Zásadová je vláda v oddlužování firem. Do restruralizačního programu Exit 2 zařadila společnost Rotas Strojírny. Ta dluží Konsolidační agentuře přes sto milionů korun. Díky programu má šanci na postoupení pohledávek strategickému investorovi, který by firmu zachránil od krachu. Ve stejné situaci je i společnost Auto Bohemia, za kterou se přimlouvalo ministerstvo průmyslu. Tu ale vláda do restrukturalizace nezařadila, což potvrdil zastupující mluvčí vlády Jindřich Marek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jindřich Marek o Auto Bohemia

Společnost HTC holding dosud nezaplatila České konsolidační agentuře třetí splátku kupní ceny za brněnský Zetor. 140 miliónů korun měla zaplatit do konce června Mluvčí agentury Jiří Pekárek nám řekl, že situace se řeší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Pekárek o třetí splátce

Slovenská společnost HTC Holding se odmítá vyjádřit s tím, že informace spadají pod smluvní tajemství.

Už včera jsme mluvili o tom, že vysoké školy spolu s agenturou Czech Invest pořádají semináře o tom, jak využít kvalifikaci českých inženýrů pro technologická centra. Za poslední rok se tak podařilo získat zhruba 40 projektů, díky kterým u nás vznikne minimálně 5600 pracovních míst pro kvalifikované lidi - tedy vysokoškoláky a středoškoláky. Mluvčí agentury Jana Víšková říká, že hlavní je, aby nová vývojová a výzkumná centra vznikala právě v České republice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Víšková o technologických centrech

Markéta Kaclová, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme