Ekonomické informace 21. 11. 2001

Hovoříme o velké investici likérky Stock Plzeň-Božkov, která výrazně zvýšila produktivitu práce ale také o zamítnutí výjimky ze zákazu veřejné podpory od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Válcovnám plechu Frýdek-Místek. V neposlední řadě si všímáme kolektivního vyjednávání ve Vítkovicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fluidní kotel | Foto: Jan Rosenauer

Ministerstvo financí vydá příští rok dluhopisy za 80 miliard Kč. Bude to o 14 miliard více než letos.

Společnost ČEPS, která provozuje elektrickou přenosovou soustavu, požádala ministerstvo průmyslu o omezení dovozu elektřiny do České republiky. Ministerstvo ale nemůže rozhodnout, dokud nebudou uzavřeny smlouvy o dodávkách a odběrech elektřiny na příští rok. Počká do konce měsíce.

Vláda dnes mimo jiné projedná zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu. Ta tvrdí, že ministerstvo průmyslu a obchodu nehospodárně podporovalo z dotací zaměstnanost v severozápadních Čechách a v útlumové části Ostravsko-karvinských dolů. Šlo celkem o dotace za 600 miliónů korun.

Kromě OPECu se i další významní těžaři ropy zřejmě dohodnou na snížení produkce. Bude ale záležet na tom, jak se k návrhu postaví Rusko. To zatím odolávalo, teď je však připraveno své stanovisko přehodnotit. Po komentáři ropných ministrů Norska a Mexika cena ropy v Londýně poskočila téměř na 19 dolarů za barel.

Na plzeňských Borských polích začala stavět společnost Siemens nový závod za 500 miliónů korun. Výroba kabelových svazků pro osobní automobily Renault a BMW zaměstná dva tisíce lidí.

Největší investiční akci ve své historii ukončila společnost Stock Plzeň-Božkov. Přestavba provozů si během dvou let vyžádala 100 milionů korun. A podstatně zvýšila produktivitu práce. Což potvrdil i technický ředitel společnosti Antonín Nasler.

Přehrát

00:00 / 00:00

A.Nasler: Stock Božkov

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zamítl Válcovnám plechu Frýdek-Místek výjimku ze zákazu veřejné podpory. Ta měla spočívat v kapitalizaci dluhu ve výši asi 290 milionů korun, které firma dluží České konsolidační agentuře a její dceřiné firmě Konpo. Stát by se pak následně stal akcionářem válcoven. Předseda antimonopolního úřadu Josef Bednář to odůvodnil tím, že státní pomoc musí v tomto případě povolit Evropská unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

J.Bednář: ÚHOS

A co na to postižené Válcovny plechu Frýdek-Místek? Hovoří mluvčí Miroslav Nahodil.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Nahodil: Válcovny plechu

Ve Vítkovicích se ještě nedohodli o výši mezd na příští rok. Jednání o kolektivní smlouvě se dostalo do druhého kola. Požadavky odborářů tlumočí jejich předák Pavel Folta.

Přehrát

00:00 / 00:00

P.Folta:Vítkovice - odbory

Vedení Vítkovic má ovšem jiné představy. Podle generálního ředitele Vladimíra Baila vychází z reálných možností podniku.

Přehrát

00:00 / 00:00

V.Bail: Vedení Vítkovic

Rakouské podniky se nemohou pyšnit příliš dobrými výsledky. Podle posledního pravidelného průzkumu se zaměstnanci rakouských podniků věnují různé neproduktivní činnosti až 40 % pracovní doby. Firmy tak ročně ztratí 90 dnů práce.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme