Ekonomické informace 21. 11. 2001

Hovoříme o velké investici likérky Stock Plzeň-Božkov, která výrazně zvýšila produktivitu práce ale také o zamítnutí výjimky ze zákazu veřejné podpory od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Válcovnám plechu Frýdek-Místek. V neposlední řadě si všímáme kolektivního vyjednávání ve Vítkovicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fluidní kotel | Foto: Jan Rosenauer

Ministerstvo financí vydá příští rok dluhopisy za 80 miliard Kč. Bude to o 14 miliard více než letos.

Společnost ČEPS, která provozuje elektrickou přenosovou soustavu, požádala ministerstvo průmyslu o omezení dovozu elektřiny do České republiky. Ministerstvo ale nemůže rozhodnout, dokud nebudou uzavřeny smlouvy o dodávkách a odběrech elektřiny na příští rok. Počká do konce měsíce.

Vláda dnes mimo jiné projedná zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu. Ta tvrdí, že ministerstvo průmyslu a obchodu nehospodárně podporovalo z dotací zaměstnanost v severozápadních Čechách a v útlumové části Ostravsko-karvinských dolů. Šlo celkem o dotace za 600 miliónů korun.

Kromě OPECu se i další významní těžaři ropy zřejmě dohodnou na snížení produkce. Bude ale záležet na tom, jak se k návrhu postaví Rusko. To zatím odolávalo, teď je však připraveno své stanovisko přehodnotit. Po komentáři ropných ministrů Norska a Mexika cena ropy v Londýně poskočila téměř na 19 dolarů za barel.

Na plzeňských Borských polích začala stavět společnost Siemens nový závod za 500 miliónů korun. Výroba kabelových svazků pro osobní automobily Renault a BMW zaměstná dva tisíce lidí.

Největší investiční akci ve své historii ukončila společnost Stock Plzeň-Božkov. Přestavba provozů si během dvou let vyžádala 100 milionů korun. A podstatně zvýšila produktivitu práce. Což potvrdil i technický ředitel společnosti Antonín Nasler.

Přehrát

00:00 / 00:00

A.Nasler: Stock Božkov

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zamítl Válcovnám plechu Frýdek-Místek výjimku ze zákazu veřejné podpory. Ta měla spočívat v kapitalizaci dluhu ve výši asi 290 milionů korun, které firma dluží České konsolidační agentuře a její dceřiné firmě Konpo. Stát by se pak následně stal akcionářem válcoven. Předseda antimonopolního úřadu Josef Bednář to odůvodnil tím, že státní pomoc musí v tomto případě povolit Evropská unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

J.Bednář: ÚHOS

A co na to postižené Válcovny plechu Frýdek-Místek? Hovoří mluvčí Miroslav Nahodil.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Nahodil: Válcovny plechu

Ve Vítkovicích se ještě nedohodli o výši mezd na příští rok. Jednání o kolektivní smlouvě se dostalo do druhého kola. Požadavky odborářů tlumočí jejich předák Pavel Folta.

Přehrát

00:00 / 00:00

P.Folta:Vítkovice - odbory

Vedení Vítkovic má ovšem jiné představy. Podle generálního ředitele Vladimíra Baila vychází z reálných možností podniku.

Přehrát

00:00 / 00:00

V.Bail: Vedení Vítkovic

Rakouské podniky se nemohou pyšnit příliš dobrými výsledky. Podle posledního pravidelného průzkumu se zaměstnanci rakouských podniků věnují různé neproduktivní činnosti až 40 % pracovní doby. Firmy tak ročně ztratí 90 dnů práce.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme