Ekonomické informace 21. 11. 2005

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže by měl dnes zahájit správní řízení se společností RWE Transgas. Podezřívá ji ze zneužití dominantního postavení na trhu s plynem, a to v uplatňování rozdílných podmínek ve smlouvách na koupi a prodej zemního plynu. Firma je podezřelá, že znevýhodňovala distributory mimo skupinu RWE. Firma ale obvinění úřadu odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

detail korunové mince | Foto: Česká národní banka

Už 120 prověřených poradců má ve svém seznamu Národní registr poradců. Ten vytvořila agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Odborníci, kteří se do něj dostanou, mají poskytovat malým a středním podnikům poradenské služby. Podle mluvčí CzechInvestu Jany Víškové od začátku května, kdy byl projekt spuštěn, projevilo zájem o zařazení do registru 662 poradců z celé České republiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Víšková: Národní registr poradců

Bez reformy povinných výdajů se může stát, že v roce 2011 by takzvané mandatorní výdaje mohly zcela vytěsnit všechny ostatní výdaje ve státním rozpočtu. Vyplývá to z materiálu ministerstva financí, které by jej mělo v příštích týdnech předložit vládě.

V případech souvisejících se spornými arbitrážemi Sandry Svobodové exekutoři nepochybili. Kontroly exekutorské komory, které se zaměřily na tři exekutorské úřady doporučované na webových stránkách "Vnitrostátní a mezinárodní arbitráže ad hoc", nezjistily v těchto úřadech žádné porušení zákona ani dobrých mravů. Radiožurnálu to řekl Pavel Kočiš, mediální zástupce exekutorské komory. Všichni kontrolovaní soudní exekutoři také již podali příslušným soudům podněty k zastavení či odkladu exekucí, které dosud probíhaly na základě rozhodčích nálezů samozvané "arbitryně".

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Kociš: Exekutoři nepochybili

Stále více Čechů nakupuje zboží po internetu. Internetové obchody proto předopkládají, že letos o vánocích utrží o 40 % víc než loni. Ještě před vánoční nákupní horečnou už totiž internetové obchody zaznamenaly výrazný nárůst objednávek. Marketingový ředitel sítě obchodů Ineternet Mall Michal Poběžal vysvětluje, o co je na českém internetu největší zájem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michal Poběžal: Nakupování přes internet

Velký zájem si obchodníci slibují také o vydání šestého dílu Harryho Pottera.

Kraje zatím hospodaří bez dluhů, ale během několika málo let se situace může obrátit. Největším nebezpečím krajských rozpočtů je paradoxně rostoucí příliv peněz z Evropské unie. Samosprávy se totiž musí podílet na financování téměř každého projektu, na nějž unie přispívá. Pokud EU schválí finanční perspektivu na další léta, ČR získá stovky miliard, a kraje si tak stále častěji budou muset brát bankovní úvěry.

Komunisté na příští schůzi poslanecké sněmovny navrhnou vládě, aby zrušila výběrové řízení na dodavatele mýtného systému. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl předseda KSČM Vojtěch Filip s tím, že ministr dopravy Milan Šimonovský by měl odstoupit z funkce. Filip považuje celý proces tendru na zavedení mýtného za zcela neprůhledný a za katastrofální selhání ministerstva dopravy.

V Česku a Maďarsku nejsou téměř žádní pracující lidé chudí, naopak třeba ve Španělsku je takových zaměstnanců sedm procent a v Lucembursku osm procent. Vyplývá to z údajů statistického úřadu EU Eurostat. Ten za chudé

David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme