Ekonomické informace 21. 2. 2001

Úřad na ochranu hospodářské soutěže povolil spojení ČSOB a IPB, jasněji je kolem prodeje První městské banky, Evropská komise plánuje boj proti krádežím přes Internet a telefon, z plzeňské Škody míří tramvaje do USA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad na ochranu hospodářské soutěže povolil fúzi Československé obchodní banky s Investiční a poštovní bankou. ČSOB převzala IPB poté, co na ni Česká národní banka uvalila loni 16. června nucenou správu. Podle mluvčího úřadu Kristiána Chalupy mělo povolení jednu hlavní podmínku - újma, která narušením soutěže může vzniknout, musí být převážena hospodářskými výhodami, které spojení přinese.

Novým vlastníkem 70procentního podílu v První městské bance by mělo stát konsorcium francouzské banky Dexia a rakouské Kommunalkredit Austria. Toto doporučení dali pražskému zastupitelstvu radní hlavního města. Rozhodnout se má počátkem března.

Evropská unie zaznamenala dvojnásobný nárůst defraudací z kreditních karet při nákupech přes internet a telefon. Jak informuje náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich, Evropská komise proto přijala akční plán pro boj s novou formou bankovních loupeží.

Škoda dopravní technika, stoprocentní dceřinná společnost Plzeňské Škody holding, včera odeslala první z pěti níkopodlažních tramvají určených pro americké město Portland ve státě Oregon. Jak doplňuje zpravodajka ČRo Jana Mertová, finanční objem celé zakázky přesahuje 4 miliardy korun. Tramvaje mají jiné parametry nežli ty, které jezdí u nás.

Portugalský Nejvyšší soud nepřipustil ve známkoprávním sporu dovolání amerického pivovaru Anheuser-Busch a Budějovický Budvar tak dosáhl po pěti letech soudních pří dalšího úspěchu. Rozhodnutí soudu je už definitivní.

Masokombinát Martinov dluží svým zaměstnancům za nevyplacené vklady z podnikového spoření 25 miliónů korun. Polovinu pohledávek odkoupila za 80%hodnoty společnost Sena Corporation. Zbývajících část pak zaměstnanci mohou vymáhat v rámci konkursního vyrovnání. Stejným způsobem budou mají být odškodněni i v případě tzv. prémiového důchodového spoření. Podle mluvčí Evy Kijonkové se jednalo o dlouhodobý termínovaný vklad do 15 let, který jako součást podnikového spoření využilo asi 300 lidí.

Akciová společnost Svit Zlín, která se nachází od loňského podzimu v konkursu, nabízí k prodeji první dceřinné společnosti. Konkursní správce Roman Rais se snaží vytvořit takzvané balíčky. Jde o podniky očištěné od závazků ostatních dcer, spolu s přesně vymezeným objemem majetku a zaměstnanců. Původní struktura Svitu byla poměrně nepřehledná s řadou vzájemných ručení a vnitřních úvěrů.

Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme