Ekonomické informace 21. 6. 2002

Hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí opět vzrostl. Banky využívají zvýšeného zájmu lidí o dovolené na poslední chvíli, a tak nabízejí zvýhodněné podmínky pro nákup rekreace na úvěr. Španělská firma Grupo Antolin Bohemia se v turnovské průmyslové zóně chystá postavit závod na výrobu interiérových doplňků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Jan Rosenauer | Zdroj: AFP

Naše ekonomika jde stále nahoru. Hrubý domácí produkt totiž v prvním čtvrtletí opět vzrostl. V porovnání se stejným obdobím minulého roku se zvýšil o 2,5 procenta. Podle ekonoma ČSOB Josefa Kovalovského roste česká ekonomika rychleji než v zemích západní Evropy. K dosažení úrovně Evropské unie bude ale potřeba prý ještě několik desetiletí.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Kovalovský - HDP

Americký dolar stále slábne, a koruna tak posunula maximum vůči americké měně o dalších dvacet haléřů. Včerejší závěr obchodování ji zastihl na úrovni 31 korun a 58 haléřů za dolar.

Banky využívají zvýšeného zájmu lidí o dovolené na poslední chvíli, a tak nabízejí zvýhodněné podmínky pro nákup rekreace na úvěr. ČSOB například snížila obvyklou úrokovou sazbu o dvě a čtvrt procenta, E-banka přišla s Balíčkem na cesty, který mimo úvěrové linky na financování dovolené obsahuje i platební kartu a její zamykání zdarma. Stále častěji spolupracují s bankami přímo cestovní kanceláře. U těch největších můžeme zaplatit pouze 10% z ceny dovolené a zbytek je profinancován ze spotřebitelského úvěru, který poskytne banka. Cestovky také stále častěji přistupují na takzvané úvěrové karty, jak potvrzuje ředitel společnosti GE Capital Multiservis Jiří Pathy.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Pathy - úvěry na dovolenou

Podrobněji se bude dovoleným na úvěr věnovat dnešní Ekonomický magazín. Na Radiožurnálu začíná po čtvrt na deset.

V nejbližších dnech bude v nové turnovské průmyslové zóně zahájena výstavba závodu na výrobu interiérových doplňků španělské společnosti Grupo Antolin Bohemia. Firma má už jeden závod v Chrastavě u Liberce a o další investici na našem území rozhodl zvýšený zájem zejména Fordu a Škodovky o plastové součástí interiérů. Jak zjistila Ivana Bernáthová, investice do této nové výrobní kapacity přesáhnou jednu miliardu korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Bernáthová - španělský investor v Turnově

Zatím 850 z přibližně 900 směnek se zárukou České konsolidační agentury vydala svým věřitelům společnost Vítkovice. Nevyzvednuté směnky půjdou do soudní úschovy. Převážně jde o ty v hodnotě jednoho až pěti tisíc korun, které se některým firmám, třeba z Prahy, nevyplatí vyzvednout. Směnky vydávaly Vítkovicec od 6. června.

Ve španělské Seville dnes začíná summit Evropské unie. Ten se bude kromě problému ilegálního přistěhovalectví věnovat také důležitým ekonomickým otázkám. Především zaměstnanosti a stabilitě eurozóny. Jak informuje náš zpravodaj Milan Fridrich, největší pozornost v Seville vyvolává prohlášení francouzské vlády o tom, že není v zájmu Paříže mít od roku 2004 vyrovnaný rozpočet.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich - summit EU

Marika Táborská, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme