Ekonomické informace 21. 9. 2004

Vláda by dnes měla uzavřít jednání o rozpočtu na příští rok. Státní zemědělský intervenční fond začíná vyplácet první podpory. Prezident hospodářské komory Jaromír Drábek je zděšen informacemi o tom, že Spojené státy hodlají drasticky zvýšit některá cla na dovoz zboží ze zemí EU. Stát by měl podporovat výstavbu nejen obecních, ale i družstevních nájemních bytů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Dnes by měla vláda uzavřít jednání o rozpočtu na příští rok. Ministři se musí dohodnout, kde ušetří asi 10 miliard korun. O tuto částku by se měl původní návrh schodku rozpočtu snížit. Na tom se zástupci koaličních stran shodli už minulý týden. Dnes by měli rozhodnout o konkrétních škrtech. Podle mluvčího ministerstva financí Marka Zemana je nejdůležitější to, že navrhovaný deficit 83 miliardy korun naplňuje plán postupného snižování schodků veřejných financí v příštích letech.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Zeman: Rozpočet

Státní zemědělský intervenční fond začíná vyplácet první podpory. V rámci Operačního programu Zemědělství rozdělí více než 272 milióny korun mezi 186 projektů. Jde hlavně o investice do zemědělského majetku a podpory mladým začínajícím zemědělcům - vysvětlila mluvčí fondu Jitka Sluková.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Sluková: Podpory zemědělcům

Prezident hospodářské komory Jaromír Drábek je zděšen informacemi o tom, že Spojené státy hodlají drasticky zvýšit některá cla na dovoz zboží ze zemí Evropské unie. To by mohlo citelně zasáhnout zejména naše skláře. Drábek zdůraznil, že snaha Američanů je v naprostém protikladu k tomu, co se děje všude ve světě - tedy jde proti uvolňování vzájemného obchodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Drábek: Americká cla

Spojené státy s konečnou platností zrušily obchodní a dopravní sankce proti Libyi jako odměnu za to, že se vzdala programu výroby zbraní hromadného ničení. Na své internetové stránce to oznámilo americké ministerstvo financí. Zrušení sankcí vstoupilo v platnost během noci.

Stát by měl podporovat výstavbu nejen obecních, ale i družstevních nájemních bytů. Předpokládá to návrh zákona, který dnes projedná vláda. Podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Františka Tlapáka dosáhnou na podporu ze Státní fondu bydlení jak stávající, tak i nově vzniklá družstva. Pokud splní zákonem stanovené podmínky.

Přehrát

00:00 / 00:00

F. Tlapák: Podpora družstevního bydlení

Ministerstvo uvažuje také o zvýšení podpory k hypotečnímu úvěru na pořízení bydlení asi o jedno procento. A o sjednocení podpory na starší a nové bydlení nebo o zavedení novomanželských půjček ve výši až 300 tisíc korun. Ekonomka společnosti Next finance Markéta Šichtařová navrhované změny vítá, zejména kvůli zvýšení dotace úroku u hypoték.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Šichtařová: Podpora hypoték

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme