Ekonomické informace 22. 1. 2002

Česká národní banka snížila základní úrokovou sazbu na 4 a půl procenta. Snížit sazbu o čtvrt procentního bodu se včera rozhodla bankovní rada na svém mimořádném zasedání. Centrální banka zároveň proti silnému kursu koruny intervenovala. Nepřineslo to ale očekávaný výsledek - koruna byla včera jako na houpačce, večer končilo obchodování na úrovni 32 koruny 17 haléřů za euro. I o tom se píše v dnešních Ekonomických informacích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Jan Rosenauer

Česká národní banka snížila základní úrokovou sazbu na 4 a půl procenta. Snížit sazbu o čtvrt procentního bodu se včera rozhodla bankovní rada na svém mimořádném zasedání. Jak vysvětlila členka rady Michaela Erbenová, důvodem je posilování koruny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michaela Erbenová o důvodech intervence

Centrální banka zároveň proti silnému kursu koruny intervenovala. Nepřineslo to ale očekávaný výsledek - koruna byla včera jako na houpačce, večer končilo obchodování na úrovni 32 koruny 17 haléřů za euro. Guvernér Zdeněk Tůma prohlásil, že pokud by posilování pokračovalo, je banka připravena opět zasáhnout. Navíc podle něj není možné v tak krátké době hodnotit zda tento zásah byl nebo nebyl správný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Tůma nebude zatím hodnotit

Podle Pavla Mertlíka, hlavního analytika Raiffaisenbank, stav naší ekonomiky bude i nadále vyvolávat trend k posilování koruny a vývozci, kterým se drahá koruna nelíbí, by se s tím měli smířit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Mertlík: Koruna bude i nadále posilovat

Odbory Nové huti Ostrava vyhlásily stávkovou pohotovost. Příčinou je nesouhlas s návrhem programu restrukturalizace českého ocelářského průmyslu, který má zítra projednat vláda. Ekonom podnikové odborové rady František Sedl tvrdí, že šanci musí dostat také vládou schválený poradce Roland Berger.

Přehrát

00:00 / 00:00

František Sedl: Šanci musí dostat i poradce

Dnes začíná nový projekt programu Phare mezi Českou republikou a Itálií. Měl by zlepšit právní podmínky pro podnikání, vytvořit lepší podnikatelské prostředí a zvýšit efektivitu úřadů v této oblasti. O podrobnosti se zajímal Michal Fila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michal Fila o novém projektu Phare

Letecký průmysl připravil ve světě za poslední 4 měsíce o živobytí 400 tisíc lidí. Uvádí to studie Světové organizace práce. Nejvíce doplatily na krizi v letectví Spojené státy, kde jen 4 největší aerolinky propustily 76 tisíc svých zaměstnanců. Jak to vypadá v Evropě, to zjišťoval náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Fridrich o propouštění v evropských aerolinkách

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme