Ekonomické informace 22. 10. 2001

Tentokrát hovoříme o našich šancích na brzké uzavření vstupních jednání s Evropskou unií a také o tom, že ministerstvo průmyslu navrhuje rozšířit aktivity exportní společnosti EGAP a České exportní banky. Dozvíte se mimo jiné také podrobnosti o dalších záměrech plzeňské Škody Steel, která je největším světovým výrobcem hřídelí pro větrné elektrárny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Tento týden budou pokračovat rozhovory o vstupu kandidátských zemí do Evropské unie. Vyjednavači se tak pokusí pokročit v počtu uzavřených kapitol. Jak připomíná z Bruselu zvláštní zpravodajka Radiožurnálu Pavla Kvapilová, Česká republika momentálně poněkud zaostává za zeměmi, které jsou na špici.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Kvapilová - rozhovory s EU

Složitá jednání také tento týden čekají české vyjednavače, kteří se u Evropské komise budou snažit prosadit plán na restrukturalizaci hutnictví. Výroba hutního materiálu se však zvyšuje nad dohodnutý rámec zhruba šesti miliónů tun oceli ročně, takže jejich pozice bude o to složitější.

Pojištění exportu prostřednictvím státní společnosti EGAP a jeho financování za účasti České exportní banky výrazně přispívá ke konkurenceschopnosti českých výrobků v zahraničí. Náklady státu pro tuto činnost pohybující se ve stovkách milionů korun umožnily vyvézt zboží za desítky miliard. Tvrdí to ministerstvo průmyslu ve své zprávě pro dnešní jednání vlády, ve které zároveň navrhuje rozšíření aktivit obou exportních firem. Podle mluvčí ministerstva Anny Stárkové to ale neznamená zvýšené nároky na státní rozpočet.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Stárková - podpora exportu

Jak jsme na tom s exportem, alespoň co se týká září, bychom se měli dozvědět dnes dopoledne. Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o zářijovém zahraničním obchodu. Ekonomové očekávají pozitivní vývoj. Podle Davida Marka z Patria finance totiž bývá září obvykle charakterizováno dobrými výsledky v zahraničním obchodě.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Marek - zahraniční obchod

S podporou vládní dotace se plzeňská Škoda Steel stala největším světovým výrobcem hřídelí pro větrné elektrárny. Tento poměrně mladý obor tvoří takřka šestinu celkových zisků firmy. Podle tiskové mluvčí holdingu Škoda - Radky Pistoriusové, hodlá podnik v příštím roce své dominantní postavení na trhu potvrdit a očekává překonání třítisícové hranice počtu vyrobených hřídelí.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Pistoriusová - Škoda Steel

Na mimořádné valné hromadě by rakouská Erste Bank, majoritní vlastník České spořitelny, měla získat přístup k prioritním akciím v držení měst a obcí a zvýšit tak svůj podíl v ČS. Podmínkou je ale změna stanov, která prioritní akcie umožní převádět na třetí subjekty. Dosud byla tato emise obchodovatelná pouze mezi obcemi a nepojí se k ní hlasovací práva. Erste by změnou stanov mohla svůj podíl ve spořitelně navýšit až na téměř 60 procent ze současných dvaapadesáti.

Ani rok a půl po převzetí IPB Československou obchodní bankou není stále ještě stanovena cena, kterou ČSOB za tento zkrachovalý peněžní ústav zaplatí. V posledních dnech se ale situace začala měnit, protože do hry vstoupí znalec, který spor o hodnotu IPB rozhodne. Právě o tom je především dnešní Ekonomický magazín, který vysílá ČRo 1 - Radiožurnál v 9 hodin 15 minut.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme