Ekonomické informace 22. 11. 2006

Pěstitelé cukrovky se chystají v Praze protestovat. Experti varují, že politická nejistota v Česku může mít neblahý vliv na ekonomiku. Mittal Steel vynaloží na ochranu životního prostředí jeden a půl miliardy korun. Indonésie se zajímá o letouny L-159. Závod Škoda Auto v Kvasinách už jede na třísměnný provoz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kostky cukru | Foto: Jan Rosenauer

Pěstitelé cukrovky budou dnes v Praze protestovat proti záměru společnosti Eastern Sugar uzavřít u nás tři cukrovary. Evropská unie rozhodla o snížení výroby cukru i jeho ceny a společnost tvrdí, že středoevropské závody nemají budoucnost. Náměstek ministryně zemědělství Stanislav Kozák záměr vlastníka cukrovarů považuje za podraz na 184 dodavatelů cukrovky. Jak dodává mluvčí resortu Táňa Králová, firma také propustí 380 lidí, které zaměstnává.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Králová: Cukr

Eastern Sugar odchází i ze Slovenska a Maďarska. Podrobnosti uslyšíte v EM v 9:20.

Současná politická nejistota může zpomalit ekonomiku, varují experti Mezinárodního měnového fondu. Česká republika podle nich musí urychleně provést reformu veřejných financí a sociálních výdajů státu, jinak se jí nikdy nepodaří splnit maastrichtská kritéria. Upozorňuje na to i analytik ČSOB Petr Dufek, podle kterého je alarmující, že se nám nepodařilo dostatečně snížit rozpočtový deficit ani v době, kdy naše ekonomika roste rekordním tempem.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Dufek: MMF

Vedení České pošty schválilo změnu firmy ze státního podniku na akciovou společnost. Rozpracováním projektu pověřila dozorčí rada generálního ředitele Karla Kratinu. Pošta se podle něho vnitřně mění z provozní společnosti na společnost obchodní. S liberalizací evropského poštovního trhu počítá v roce 2009.

Ostravský Mittal Steel plánuje, že do roku 2010 vynaloží na ochranu životního prostředí nejméně jednu a půl miliardy korun. Pro příští rok největší domácí ocelářská firma vyčlení na ekologické projekty 600 miliónů. Jak upřesňuje mluvčí firmy Jana Dronská, největší investice jdou do provozu koksovny a energetiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Dronská: Mittal Steel

Indonésie se prý zajímá o nákup českých letounů L-159 z Aera Vodochody. Na schůzce v Indonésii to podle předsedy představenstva české firmy Petra Klimeše potvrdili zástupci tamního ministerstva obrany. L-159 považují za nejvýhodnější nabídku pro zajištění výcviku indonéských vojenských pilotů. Aero v 60. letech vyvezlo do Indonésie 18 letounů L-29 Delfín.

Už měsíc jede závod Škody Auto ve východočeských Kvasinách na tři směny, aby zvládl zájem o nový typ roomster. Je o něj zájem především na našem, německém, slovenském, italském a francouzském trhu a letos by se mělo v Kvasinách vyrobit celkem 20 tisíc vozů. To znamená i větší poptávku po pracovních silách na Rychnovsku. Podle šéfa lidských zdrojů Škody Auto Martina Jahna se už ale nové lidi těžko hledají.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Jahn: Škoda Auto

Jihokorejská automobilka Kia zahájí sériovou výrobu osobních vozů v novém závodě u Žiliny začátkem prosince. Potvrdil to viceprezident společnosti Kia Motors Slovakia Čang-kjun Han. Zatím automobilka na Slovensku proinvestovala 800 miliónů eur, celková částka má dosáhnout jedné miliardy eur.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme