Ekonomické informace 22. 12. 2004

Do dvou měsíců má vicepremiér Martin Jahn připravit analýzu proč v Česku ubývá podnikatelů. Na svém vůbec prvním zasedání se na tom shodli členové hospodářské rady vlády Ekonomové přisuzují letošní pokles počtu podnikatelů ukončení tzv. mrtvých živností, zástupci podnikatelů vidí příčinu ve ztížení podmínek k podnikání včetně zavedení minimální daně. Za chabý výsledek označil jednání rady president hospodářské komory Jaromír Drábek. Očekával prý konkrétnější výsledku než analýzu. Na zasedání prý přišel s konkrétními návrhy, které by měly zlepšit podnikatelské prostředí. Například snížení a zjednodušení daní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Další z firem, které dostanou peníze od státu na odstranění starých ekologických zátěží bude Královopolská Brno. O její privatizaci rozhodla vláda už před několika měsíci. Jak připomíná Radek Němeček z tiskového odboru Ministerstva financí, zákony přikazují Fondu národního majetku, aby uhradil ekologické škody, které vznikly v podnicích ještě před privatizací. Schválit takovou dohodu ale musí vláda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radek Němeček o likvidaci ekologických zátěží

Na 49 projektů od 30 žadatelů se sešlo v úřadu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta bude rozdělovat licence k digitálním pozemnímu vysílání. Až jednu miliardu korun má na svůj projekt připravena například společnost Minority. Místopředseda jejího představenstva Jiří Chvojka Radiožurnálu řekl, že tato částka bude v rozpočtu televize rozpuštěna v průběhu tří let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Chvojka o projektu

Bílý dům kritizoval nedělní nucenou dražbu jádra největší ruské ropné skupiny Jukos a kampaň Kremlu proti firmě. Jeho mluvčí varoval Moskvu, že takové kroky mohou ohrozit ekonomickou pozici Ruska ve světě. Bílý dům se takto ostře vyslovil k případu Jukos poprvé. Rok trvající útoky úřadů na Jukos zatím několikrát kritizovalo ministerstvo zahraničí USA. President Bush zřejmě otázku Jukosu vznese na schůzce se svým ruským protějškem Putinem koncem února v Bratislavě.

Finská Kone Corporation, jeden z největších výrobců výtahů na světě, otevřela svůj nový závod v průmyslové zóně Severní Předlice v Ústí nad Labem. Do výstavby a vybavení této továrny na výrobu výtahových komponentů Kone investuje téměř půl miliardy korun. V regionu tak vytvoří nejméně 60 nových pracovních míst, řekla mluvčí agentury CzechInvest Jana Víšková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Víšková o investici Kone

Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme